Miro Vilím

25.12.2022

BMW

Rok 2022 sme v podaní značky BMW vnímali predovšetkým ako oslavu 50. výročia BMW M GmbH. Bavorská automobilka v tento rok predstavila jedinečné benzínové modely tradičnej koncepcie so šesťvalcovými motormi bez akejkoľvek elektrifikácie, avšak posun do novej, elektrifikovanej éry bol aj pre modely M nevyhnutný.


BMW XM je po legendárnom BMW M1 len druhým úplne samostatným modelom BMW M Gmbh a ako hybrid kombinujúci benzínový osemvalec s elektromotorom predstavuje vôbec prvý čistokrvný model M s iným ako výlučne spaľovacím motorom. Nové BMW XM je zároveň jedným z modelov, ktoré sa vyrábajú v americkom Spartanburgu.

Závod Spartanburg bol založený pred 30 rokmi a výroba sa v ňom rozbehla o dva roky neskôr. Odvtedy sa táto továreň stala globálnym kompetenčným centrom pre vozidlá BMW Sports Activity Vehicles a dôležitou súčasťou globálnej výrobnej siete spoločnosti. Továreň v súčasnosti predstavuje investíciu vo výške takmer 12 miliárd dolárov, zamestnáva viac ako 11.000 ľudí a jej ročná výrobná kapacita dosahuje až 450.000 vozidiel. Doteraz bolo v USA vyrobených viac ako šesť miliónov vozidiel BMW, ktoré boli určené pre domáci americký trh a ostatné globálne trhy.

V Spartanburgu sa v súčasnosti vyrába 12 modelov, medzi ktoré patria BMW X3, X4, X5, X6 a X7, štyri modely BMW M (BMW X3 M, X4 M, X5 M a X6 M) a tri plug-in hybridné elektrifikované vozidlá BMW X3 xDrive30e, BMW X5 xDrive45e a už spomínané BMW XM. V roku 2021 sa z modelov BMW X3 xDrive30e a BMW X5 xDrive45e vyrobilo takmer 70.000 kusov. Práve závod Spartanburg je domovom modelov BMW „X“ a jedným zo základných kameňov globálneho úspechu BMW Group.   

 

 

BMW XM

Trend postupnej elektrifikácie sa netýka výlučne európskych trhov, BMW Group pokračuje v realizácii plánu elektromobility novou investíciou v USA, ktorá má rozšíriť závod v Spartanburgu a výrobné zázemie spoločnosti v USA. Predseda predstavenstva BMW Group Oliver Zipse oznámil investíciu vo výške 1,7 miliardy dolárov do amerických aktivít spoločnosti. Pôjde o 1 miliardu dolárov určenú na prípravu výroby čisto elektrických modelov v súčasnom americkom výrobnom závode spoločnosti v Južnej Karolíne a 700 miliónov dolárov na výstavbu novej továrne na montáž vysokonapäťových batérií v neďalekom Woodruffe v rovnakom americkom štáte. Do roku 2030 bude BMW Group v USA vyrábať najmenej šesť čisto elektrických modelov.

BMW X5 xDrive45eBMW X5 xDrive45e

BMW Group sa snaží nakupovať batériové články pre svoje elektromobily tam, kde prebieha výroba automobilov. Spoločnosť našla partnera v spoločnosti Envision AESC, ktorá v Južnej Karolíne postaví novú továreň na batériové články, ktorými bude zásobovať továreň v Spartanburgu. Envision bude vyrábať novo vyvinuté okrúhle lítium-iónové batériové články, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre šiestu generáciu technológie BMW eDrive a budú použité v budúcej generácii elektrických vozidiel. Ročná kapacita továrne na výrobu batériových článkov bude až 30 GWh.

BMW X5 xDrive45eBMW X5 xDrive45e

Nový tvar batérií zvýši hustotu energie o viac ako 20 %, zlepší rýchlosť nabíjania až o 30 % a zvýši dojazd až o 30 %. Zároveň sa znížia emisie CO2 z výroby článkov až o 60 % vďaka čiastočnému využitiu druhotného lítia, kobaltu a niklu, a tiež obnoviteľnej energie na výrobu.

BMW X5 xDrive45eBMW X5 xDrive45e

Spoločnosť BMW Group už skôr oznámila, že v Európe a Číne postaví štyri ďalšie továrne na výrobu batériových článkov, aby uspokojila vlastný dopyt po batériových článkoch novej generácie. Tieto továrne na články stavajú partneri a každá z nich bude mať ročnú kapacitu až 20 GWh.

Autor: Miro Vilím, Foto BMW X5 xDrive45e (archív): Pavol Gemeiner, Zdroj: BMW PR

 


Podobné články

Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC

Mercedes predstavil v rámci podujatia IAA Mobility 2021 niekoľko zásadných noviniek. Popri novom EQE a prvom elektrickom Maybachu je to aj úplne prvé elektrické AMG.

Mercedes EQA 250

Model EQA predstavuje vstupnú bránu do sveta elektrických modelov značky Mercedes-EQ a jej základná verzia EQA 250 nám robila spoločnosť v týždňovom teste, nielen na slovenských cestách. 

Audi S1 Hoonitron

Vianoce sa blížia a Audi pre svoju novú mediálnu hviezdu pripravilo nádherný darček.

BMW iX M60

Automobilka BMW dnes oficiálne predstavuje svoju technologickú vlajkovú loď, tretiu a zatiaľ najvýkonnejšiu verziu plne elektrického modelu iX.

Mercedes EQB 350 4MATIC

EQB od značky Mercedes-EQ je ďalším plne elektrickým modelom zo Stuttgartu a zároveň druhým modelom, ktorý automobilka označuje prívlastkom kompaktný.

Audi e-tron S Sportback

Prvým sériovo vyrábaným a v Európe predávaným elektromobilom s tromi motormi je Audi e-tron S. Verzia Sportback nám robila spoločnosť v týždňovom teste a prekvapila vo viacerých ohľadoch.

Mercedes EQS SUV – Najvyššia trieda elektrického SUV

Nové SUV od značky Mercedes-EQ je po liftbacku EQS a limuzíne EQE tretím modelom postaveným na modulárnej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá a prvým luxusným elektrickým SUV, ktoré ponúka miesto pre sedem cestujúcich.

Mercedes EQB 350 4MATIC – Tichý spoločník

Je funkčná elektro mobilita osvietenstvom v doprave? Bude tento evolučný stupienok aj niečím ako revolúcia? Ak áno, bude dostatočne aplikovateľná v každom kúte civilizovaného sveta? Odpoveď,  či je elektrina ten správny alternatívny krok nám ukáže až čas.  

BMW iX M60 – Prvá jazda

Základné dáta z technickej špecifikácie sú skutočne pôsobivé. Systémový výkon dosahuje hodnotu 455 kW (619 koní), maximálna hodnota krútiaceho momentu je až 1.100 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaných 250 km/h.

Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC SUV – Prvá jazda

Prvé stovky kilometrov za volantom najväčšieho elektrického SUV značky Mercedes-Benz nás presvedčili o tom, že elektrický pohon je aj v modeloch SUV podstatným prvkom zvyšujúcim úroveň pohodlia.