Miro Vilím

17.04.2023

Mercedes-Benz

Prvé elektrické vozidlo pod značkou Mercedes-Maybach je opulentné SUV postavené na základoch modelu EQS SUV. Akustický komfort poskytovaný elektrickou pohonnou sústavou posúva luxus na palube na novú úroveň.


Starostlivosť venovaná pod značkou Maybach technickému základu naozaj priniesla svoje ovocie, trochu nevýrazný dizajn EQS SUV vyslovene ožil dizajnovými prvkami typickými pre značku. Určite je to samozrejme vec vkusu, ale všetky doterajšie modely boli typické okázalým využitím chrómovaných častí karosérie.

Prednú časť vozidla charakterizujú pre značku typické vertikálne pochrómované ozdobné lišty, ktoré na typickom čiernom paneli elektrických vozidiel rodiny Mercedes-EQ vyvolávajú dojem trojrozmernej hĺbky. Radarové snímače sú je úplne integrované do prednej masky a už nie sú na prvý pohľad viditeľné.

Chrómom ozdobené lamely sa nachádzajú aj na spodnom otvore nárazníka na prívod vzduchu. Klasický nápis MAYBACH je diskrétne zapracovaný do pochrómovanej ozdobnej lišty, ktorá tvorí jeden celok so súvislým svetelným pásom sériovo dodávaných svetlometov DIGITAL LIGHT. Vzor Maybach s viacerými malými emblémami so značkou sa nachádza aj na ozdobných prvkoch bočného nárazníka. Svetlomety DIGITAL LIGHT vítajú vodiča a tiež sa s ním lúčia prostredníctvom špeciálnych svetelných efektov. Ako ďalší pozdrav sa na všetkých štyroch dverách rozsvecuje animovaná projekcia vzoru Maybach.

Špecifickými znakmi pri pohľade zboku je výrazné pochrómované lemovanie bočných okien a pochrómované obloženie stĺpika B. Tento dekoratívny prvok je typickou neoddeliteľnou súčasťou doterajších modelov Mercedes-Maybach a zdôrazňuje dĺžku priestoru pre zadných pasažierov.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Zvýraznené podbehy kolies s krytmi výrezov kolies vo vysokolesklej čiernej farbe dodávajú vozidlu šírku a opticky znižujú pontón karosérie. Mercedes-Maybach EQS SUV jazdí na exkluzívnych 21- alebo 22-palcových kolesách s diskmi z ľahkej zliatiny alebo s kovanými diskami. Nápisy MAYBACH sú aj na integrovaných krytoch nábojov kolies. Ďalším odlišovacím prvkom sú osvetlené nášľapné plochy vyrobené z eloxovaného hliníka. Aj tu je štýlovo integrovaný emblém Maybach.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Exkluzívny charakter zadnej časti vozidla zvýrazňujú zadné svietidlá v podobe súvislého svetelného pásu s dvojdielnou špirálou. Svetlá sú po celej šírke animované. Ďalšie pochrómované ozdobné prvky nájdeme na zadných výklopných dverách, na spojleri zadného nárazníka a na odtrhovej hrane, spolu s nápisom MAYBACH.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Osobitný vzhľad modelu Mercedes-Maybach EQS SUV môže na želanie zvýrazniť aj pre značku typické dvojfarebné lakovanie. Nanáša sa ručne podľa najvyšších kritérií kvality a je k dispozícii v piatich farebných kombináciách: strieborná high‑tech / obsidiánová čierna, strieborná high-tech / morská modrá, obsidiánová čierna / selenitová sivá, obsidiánová čierna / kalaharská zlatá a zamatová hnedá / onyxová čierna.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Ak je exteriér mimoriadne výrazný, tak ten pravý luxus čaká štyroch cestovateľov v interiéri. Pre model Maybach je k dispozícii štandardne dodávaný MBUX Hyperscreen, samozrejme so špecifickým  zobrazením pre značku. Celkový vzhľad je špeciálne pre Mercedes-Maybach EQS SUV navrhnutý v ušľachtilej tmavomodrej farbe. Medzi mnohé exkluzívne črty patrí aj animované znázornenie združeného prístroja v režime MAYBACH. Ručičky v obidvoch tubusoch sú stvárnené ako hodvábny šál, ktorý sa adekvátne k rýchlosti a štýlu jazdenia elegantne pohybuje vo vetre. Súčasne s tým číslice menia svoju veľkosť a dynamicky sa zobrazujú alebo miznú. Lemovanie okrúhlych prístrojov má typickú ružovozlatú farbu značky. Alternatívou k zobrazeniu tubusov je športový štýl čisto elektrického vozidla. Priestorovo znázornené výkonové rozpätie vyjadruje príslušný jazdný stav (jazda, zrýchľovanie, nabíjanie).

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Funkčný obsah a štruktúra obsluhy všetkých troch displejov zodpovedajú obsahu a štruktúre displejov modelu EQS SUV od značky Mercedes-EQ. Vzhľad možno individuálne prispôsobiť prostredníctvom troch štýlov zobrazovania (Decentný, Športový, MAYBACH) a troch režimov (Navigácia, Asistencia, Servis). V decentnom štýle je obsah displejov maximálne úsporný a zobrazenie je harmonicky prispôsobené zmene farby zvoleného náladového osvetlenia.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Vďaka dvom 11,6-palcovým displejom na operadlách predných sedadiel majú cestujúci na zadných sedadlách k dispozícii rovnako bohatú ponuku infotainmentu a komfortu. Sériovo dodávaný špičkový systém zábavnej techniky MBUX pre oblasť zadných sedadiel umožňuje jednoduché a rýchle zdieľanie obsahu na rôznych displejoch. Výber a úpravu cieľov navigácie možno robiť aj zo zadných sedadiel. Súčasťou sériovej výbavy je aj tablet MBUX pre oblasť zadných sedadiel, ktorý možno používať aj mimo vozidla, a interiérový asistent MBUX. Prostredníctvom kamier dokáže na základe pohybov tela a rúk rozpoznať želania cestujúcich a následne vykonať príslušné funkcie – napríklad zapnúť svetlo na čítanie.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Model Mercedes-Maybach EQS SUV je sériovo vybavený kožou Exklusiv v teplých farbách hnedá espresso / hnedá Balao pearl. Na želanie je k dispozícii béžová macchiato / bronzovohnedá pearl. Pre tých, ktorí túžia po ešte ušľachtilejšom vzhľade, je na želanie k dispozícii exkluzívna koža nappa Maybach MANUFAKTUR vo farbe krištáľová biela / striebrosivá pearl. Ako ozdobné prvky je k dispozícii prírodné drevo: hnedá breza MANUFAKTUR s otvorenými pórmi, palubové drevo hnedý orech MANUFAKTUR s otvorenými pórmi, ale aj čierny klavírový lak MANUFAKTUR s pozdĺžnymi hliníkovými intarziami.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Sériovo dodávané riaditeľské sedadlá sú – rovnako ako predné sedadlá – vybavené ventiláciou, masážnou funkciou, ako aj vyhrievaním oblasti zátylku a pliec. Keď si cestujúci na pravom zadnom sedadle zvolí polohu na ležanie, sedadlo spolujazdca sa automaticky posunie dopredu do polohy na prevádzku so šoférom. Masážne programy sú k dispozícii aj v rámci programu KOMFORT ENERGIZING. Nakoľko sedadlá boli posunuté smerom vzad, aby mali zadní pasažieri čo najviac miesta, batožinový priestor má objem len 440 litrov.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Súčasťou sériovej výbavy je vzduchové pruženie AIRMATIC s kontinuálne nastaviteľným tlmením ADS+. Na zväčšenie svetlej výšky vozidla možno podvozok nadvihnúť až o 35 mm. Vozidlo je sériovo vybavené aj riadením zadnej nápravy s uhlom natočenia kolies max. 4,5 stupňa. Alternatívne možno zadné kolesá natáčať až o 10 stupňov. To umožňuje dosiahnuť priemer otáčania 11,0 namiesto 11,9 metra, čo zodpovedá hodnote mnohých kompaktných modelov.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Okrem jazdných programov DYNAMIC SELECT s označeniami ECO, ŠPORT, TERÉN a INDIVIDUÁLNY je model Mercedes-Maybach EQS SUV vybavený aj špeciálnym jazdným programom MAYBACH. Ten nahrádza klasický jazdný program KOMFORT a je zameraný predovšetkým na maximálny jazdný komfort cestujúcich na zadných sedadlách. Program sa postará o to, aby pod zadnými sedadlami vznikali len minimálne pohyby karosérie. Jazdný program MAYBACH predstavuje štandardné nastavenie.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Pohon EQS 680 SUV zabezpečujú dňa synchrónne elektrické motory s permanentnými magnetmi, ktoré poskytujú systémový výkon 484 kW (658 koní) a maximum krútiaceho momentu má hodnotu 950 Nm. Napriek nemalej pohotovostnej hmotnosti blížiacej sa 3 tonám dokáže EQS 680 SUV od značky Mercedes-Maybach zrýchliť z nuly na 100 km/h za 4,4 sekundy, maximálna rýchlosť je 210 km/h.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Batéria s kapacitou 107,8 kWh umožňuje predpokladaný dojazd až do 600 kilometrov. Maximálny nabíjací výkon je 200 kW pri jednosmernom prúde, štandardnou nabíjačkou s výkonom 22 kW so striedavým prúdom trvá nabitie do plnej kapacity batérie približne 6 a štvrť hodiny.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Vozidlo má dĺžku 5.125 milimetrov, šírku 2.034 milimetrov a výšku 1.721 milimetrov, rázvor má hodnotu 3.210 milimetrov. 

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Mercedes


Podobné články

Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC

Mercedes predstavil v rámci podujatia IAA Mobility 2021 niekoľko zásadných noviniek. Popri novom EQE a prvom elektrickom Maybachu je to aj úplne prvé elektrické AMG.

Mercedes EQA 250

Model EQA predstavuje vstupnú bránu do sveta elektrických modelov značky Mercedes-EQ a jej základná verzia EQA 250 nám robila spoločnosť v týždňovom teste, nielen na slovenských cestách. 

Audi S1 Hoonitron

Vianoce sa blížia a Audi pre svoju novú mediálnu hviezdu pripravilo nádherný darček.

BMW iX M60

Automobilka BMW dnes oficiálne predstavuje svoju technologickú vlajkovú loď, tretiu a zatiaľ najvýkonnejšiu verziu plne elektrického modelu iX.

Mercedes EQB 350 4MATIC

EQB od značky Mercedes-EQ je ďalším plne elektrickým modelom zo Stuttgartu a zároveň druhým modelom, ktorý automobilka označuje prívlastkom kompaktný.

Audi e-tron S Sportback

Prvým sériovo vyrábaným a v Európe predávaným elektromobilom s tromi motormi je Audi e-tron S. Verzia Sportback nám robila spoločnosť v týždňovom teste a prekvapila vo viacerých ohľadoch.

Mercedes EQS SUV – Najvyššia trieda elektrického SUV

Nové SUV od značky Mercedes-EQ je po liftbacku EQS a limuzíne EQE tretím modelom postaveným na modulárnej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá a prvým luxusným elektrickým SUV, ktoré ponúka miesto pre sedem cestujúcich.

BMW iX M60 – Prvá jazda

Základné dáta z technickej špecifikácie sú skutočne pôsobivé. Systémový výkon dosahuje hodnotu 455 kW (619 koní), maximálna hodnota krútiaceho momentu je až 1.100 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaných 250 km/h.

Mercedes EQE SUV – Elektrické GLE

Nové EQE SUV je viacúčelovým variantom limuzíny EQE a zároveň je už štvrtým modelom značky Mercedes-EQ postaveným na novej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá. Aj model EQE SUV sa vyznačuje uhladeným dizajnom, charakteristickým pre luxusné elektrické vozidlá Mercedes-EQ.

Hyundai KONA Electric – Na elektrickej ceste

Automobilka Hyundai dnes oficiálne predstavila druhú generáciu modelu KONA. Základom pre vývoj celého modelového radu sa trochu netradične stala jej elektrická verzia.