Miro Vilím

24.04.2024

MINI

MINI oslavuje premiéru prvého crossoveru v segmente prémiových malých vozidiel. Nové MINI Aceman kombinuje kompaktné vonkajšie rozmery s čo najväčším priestorom pre cestujúcich a plne elektrickým pohonom.


Výsledkom je moderná interpretácia základnej vízie vynálezcu klasického Mini sira Aleca Issigonisa: maximálne využitie priestoru s minimálnou plochou v kombinácii s modernou koncepciou pohonu. Progresívny dizajn nového MINI Aceman poskytuje priestor pre päť pohodlných sedadiel v rámci dĺžky vozidla len niečo vyše štyroch metrov.

MINI využíva inovatívne technológie na vylepšenie interiéru s pohlcujúcim digitálnym používateľským zážitkom, zatiaľ čo plne elektrický pohon MINI Aceman dodáva charakteristickému pocitu MINI motokáry nový impulz. V kombinácii s modernými asistenčnými systémami a charakteristickým dizajnom dláždia tradičné hodnoty značky cestu pre plne elektrické MINI budúcnosti.

Nové MINI Aceman meria na dĺžku 4,07 metra, 1,75 metra na šírku and 1,50 metra na výšku, má päť sedadiel a všestranný batožinový priestor s objemom 300 litrov, pričom početné možnosti nastavenia umožňujú tento objem individuálne zväčšiť až na 1005 litrov. S predpokladaným dojazdom až 406 kilometrov v testovacom cykle WLTP je MINI Aceman dokonale vybavené na lokálne bezemisnú mobilitu aj za hranicami mesta.

MINI Aceman je k dispozícii výlučne s elektrickým pohonom, ktorý umožňuje mobilitu bez lokálnych emisií. Účinný elektromotor zabezpečuje charakteristickú radosť z jazdy MINI v mestských oblastiach aj na výletoch za hranice mesta.

MINI Aceman

Pri uvedení na trh bude nové MINI Aceman k dispozícii vo verzii MINI Aceman E a tiež ako MINI Aceman SE so zvýšeným výkonom.

MINI Aceman

Elektromotor v modeli MINI Aceman E dosahuje výkon 135 kW (184 koní) a generuje krútiaci moment 290 Nm, vďaka čomu vozidlo zrýchli z pokoja na 100 km/h za 7,9 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 160 km/h.

MINI Aceman

MINI Aceman SE s výkonom 160 kW (218 koní) generuje maximálny krútiaci moment až 330 Nm, vďaka čomu vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,1 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 170 km/h.

MINI Aceman

Batéria MINI Aceman E s kapacitou 42,5 kWh dosahuje v testovacom cykle WLTP dojazd 310 kilometrov. Vysokonapäťová batéria MINI Aceman SE má využiteľný obsah energie 54,2 kWh, čo mu podľa WLTP zabezpečuje dojazd 406 kilometrov.

MINI Aceman

Batériu MINI Aceman možno nabíjať striedavým prúdom s výkonom 11 kW. Rýchle nabíjanie jednosmerným prúdom je možné v MINI Aceman E s výkonom 75 kW a v Aceman SE s výkonom až 95 kW. V rýchlonabíjacej stanici sa tak batéria nabije z 10 % na 80 % za necelých 30 minút.

MINI Aceman

MINI Aceman

MINI Aceman dopĺňa portfólio elektrických vozidiel značky a svojou architektúrou päťdverového modelu je nepriamym nástupcom modelu Clubman a tiež päťdverového MINI.

Spracoval: Miro Vilím, Zdroj: MINI  


Podobné články

Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC

Mercedes predstavil v rámci podujatia IAA Mobility 2021 niekoľko zásadných noviniek. Popri novom EQE a prvom elektrickom Maybachu je to aj úplne prvé elektrické AMG.

Mercedes EQA 250

Model EQA predstavuje vstupnú bránu do sveta elektrických modelov značky Mercedes-EQ a jej základná verzia EQA 250 nám robila spoločnosť v týždňovom teste, nielen na slovenských cestách. 

Audi S1 Hoonitron

Vianoce sa blížia a Audi pre svoju novú mediálnu hviezdu pripravilo nádherný darček.

BMW iX M60

Automobilka BMW dnes oficiálne predstavuje svoju technologickú vlajkovú loď, tretiu a zatiaľ najvýkonnejšiu verziu plne elektrického modelu iX.

Mercedes EQB 350 4MATIC

EQB od značky Mercedes-EQ je ďalším plne elektrickým modelom zo Stuttgartu a zároveň druhým modelom, ktorý automobilka označuje prívlastkom kompaktný.

Audi e-tron S Sportback

Prvým sériovo vyrábaným a v Európe predávaným elektromobilom s tromi motormi je Audi e-tron S. Verzia Sportback nám robila spoločnosť v týždňovom teste a prekvapila vo viacerých ohľadoch.

Mercedes EQS SUV – Najvyššia trieda elektrického SUV

Nové SUV od značky Mercedes-EQ je po liftbacku EQS a limuzíne EQE tretím modelom postaveným na modulárnej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá a prvým luxusným elektrickým SUV, ktoré ponúka miesto pre sedem cestujúcich.

BMW iX M60 – Prvá jazda

Základné dáta z technickej špecifikácie sú skutočne pôsobivé. Systémový výkon dosahuje hodnotu 455 kW (619 koní), maximálna hodnota krútiaceho momentu je až 1.100 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaných 250 km/h.

Mercedes EQE SUV – Elektrické GLE

Nové EQE SUV je viacúčelovým variantom limuzíny EQE a zároveň je už štvrtým modelom značky Mercedes-EQ postaveným na novej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá. Aj model EQE SUV sa vyznačuje uhladeným dizajnom, charakteristickým pre luxusné elektrické vozidlá Mercedes-EQ.

Hyundai KONA Electric – Na elektrickej ceste

Automobilka Hyundai dnes oficiálne predstavila druhú generáciu modelu KONA. Základom pre vývoj celého modelového radu sa trochu netradične stala jej elektrická verzia.