Miro Vilím

15.02.2023

MINI

Od konceptu po predstavenie sériovej podoby limitovanej edície uplynulo necelých 8 mesiacov.


MINI uvádza úplne prvý plne elektrický kabriolet, ktorý má byť ďalším impulzom k výlučne elektrickej budúcnosti značky.

Môže byť MINI zábavné aj bez spaľovacieho motora? Elektrický Cooper SE dokazuje, že áno... avšak podľa nášho názoru sa k ostrému Miňasovi viac hodí vôňa spáleného benzínu. Ale kabrio? Elektrický pohon prináša pokoj, ktorý k otvorenému autu akosi samozrejme patrí.

Prvé elektrické MINI sa predstavilo pred tromi rokmi a dnes je každé piate MINI v Európe elektrické. Úspešné predaje MINI Cooper SE boli impulzom aj pre elektrické MINI s otvorenou strechou.

Kompaktný elektrický motor s výkonom 135 kW (184 koní) a silou 270 Nm poháňa predné kolesá cez jednostupňovú prevodovku.

Z nuly na 100 km/h otvorený miňas zrýchli za 7,3 sekundy, maximálna rýchlosť bude limitovaná na 150 km/h, podobne ako u elektrického hatchbacku.

Batéria s kapacitou 32,6 kWh má pri udávanej priemernej spotrebe 17,2 kWh umožňovať dojazd 201 kilometrov.

 

MINI Cooper SE Cabrio

Elektrické minikabrio má rovnaké miery ako jeho súrodenci so spaľovacími motormi, s dĺžkou 3.863 mm, rázvorom 2.495 mm, šírkou 1.727 mm a výškou 1.415 mm sa ideálne hodí na kľukaté cestičky ostrova Tenerife odkiaľ sú prvé zverejnené fotografie. Batožinový priestor s objemom 160 litrov je na ostrovné výlety úplne postačujúci. A skutoční fanúšikovia značky sa jednoducho zbalia úsporne, prípadne využijú priestor za prednými sedadlami.

MINI Cooper SE Cabrio

Prvé elektrické MINI Cabrio bude dostupné vo farbách Enigmatic Black a White Silver, kombinovaných s bronzovými doplnkami. Špecifické pre otvorené MINI sú aj sedemnásťpalcové kolesá vyrobené z recyklovaného hliníka. Športové sedadlá sú čalúnené kožou, ponúkajú vyhrievanie a nastaviteľnú dĺžku sedáka.     

MINI Cooper SE Cabrio 

MINI Cooper SE Cabrio bude dostupné v Európe od apríla 2023 v limitovanej edícii, vyrobí sa 999 kusov. Ak si chcete užiť leto bezemisnou jazdou s otvorenou strechou, neváhajte!

Autor: Miro Vilím, Zdroj: MINI

 


Podobné články

Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC

Mercedes predstavil v rámci podujatia IAA Mobility 2021 niekoľko zásadných noviniek. Popri novom EQE a prvom elektrickom Maybachu je to aj úplne prvé elektrické AMG.

Mercedes EQA 250

Model EQA predstavuje vstupnú bránu do sveta elektrických modelov značky Mercedes-EQ a jej základná verzia EQA 250 nám robila spoločnosť v týždňovom teste, nielen na slovenských cestách. 

Audi S1 Hoonitron

Vianoce sa blížia a Audi pre svoju novú mediálnu hviezdu pripravilo nádherný darček.

BMW iX M60

Automobilka BMW dnes oficiálne predstavuje svoju technologickú vlajkovú loď, tretiu a zatiaľ najvýkonnejšiu verziu plne elektrického modelu iX.

Mercedes EQB 350 4MATIC

EQB od značky Mercedes-EQ je ďalším plne elektrickým modelom zo Stuttgartu a zároveň druhým modelom, ktorý automobilka označuje prívlastkom kompaktný.

Audi e-tron S Sportback

Prvým sériovo vyrábaným a v Európe predávaným elektromobilom s tromi motormi je Audi e-tron S. Verzia Sportback nám robila spoločnosť v týždňovom teste a prekvapila vo viacerých ohľadoch.

Mercedes EQS SUV – Najvyššia trieda elektrického SUV

Nové SUV od značky Mercedes-EQ je po liftbacku EQS a limuzíne EQE tretím modelom postaveným na modulárnej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá a prvým luxusným elektrickým SUV, ktoré ponúka miesto pre sedem cestujúcich.

BMW iX M60 – Prvá jazda

Základné dáta z technickej špecifikácie sú skutočne pôsobivé. Systémový výkon dosahuje hodnotu 455 kW (619 koní), maximálna hodnota krútiaceho momentu je až 1.100 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaných 250 km/h.

Mercedes EQE SUV – Elektrické GLE

Nové EQE SUV je viacúčelovým variantom limuzíny EQE a zároveň je už štvrtým modelom značky Mercedes-EQ postaveným na novej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá. Aj model EQE SUV sa vyznačuje uhladeným dizajnom, charakteristickým pre luxusné elektrické vozidlá Mercedes-EQ.

MINI John Cooper Works E – Prvé elektrické MINI JCW

Prednedávnom sme priniesli potešujúcu informáciu pre milovníkov ostrých hatchbackov, MINI si aj vo svojej aktuálnej generácii ponechá dvojlitrový benzínový motor.