Miro Vilím

22.08.2023

Juraj Hrivnák

Hľadáte auto pre radosť, ktoré dokáže plniť aj každodenné prepravné úlohy? A ideálne s manuálnou prevodovkou a akceptovateľnou cenovkou? Máme pre vás niekoľko tipov, aby ste mohli prijať dobré rozhodnutie. Začíname s modelom Hyundai i20 N


Hyundai i20 N nás pri prvých jazdách na okruhu presvedčil skvelou priľnavosťou prednej nápravy, výbornou trakciou a spoľahlivosťou, dva dni ostrých jázd zniesol bez akýchkoľvek technických problémov. Aký je však v reálnom svete slovenských ciest, mimo hladký a gumou pokrytý asfalt?

Po prvých desiatkach kilometrov som na otázku „Aké je?“ odpovedal, že charakterom má baby N celkom blízko ku GR Yarisu a trvám na tom aj po skončení týždňového testu. Hyundai postavil malý, veľmi ostrý hatchback a z dostupnej techniky vyťažil maximum zábavy pre vodiča, v niektorých momentoch možno až na úkor každodennej použiteľnosti.

Základnou ingredienciou receptu na zábavu je nízka hmotnosť 1.190 kg. V spojení s výkonom 204 koní dostupným v rozsahu od 5.500 do 6.000 ot/min. a maximom krútiaceho momentu 304 Nm (pri funkcii overboost v rozsahu 2.000 až 4.000 otáčok za minútu, štandardne 275 Nm v rozsahu 1.750 až 4.500 otáčok za minútu) poskytuje aj malé eNko výbornú dynamiku, ktorú vďaka výraznej zvukovej kulise a hmotnosti ušetrenej na zvukovej izolácii vníma vodič veľmi intenzívne. Nárast výkonu je príjemne gradujúci, to najlepšie z motora dostanete nad hranicou štyritisíc otáčok.

 

Hyundai i20 N Performance

Zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 6,2 sekundy (pre porovnanie i30 N s manuálom 5,9 sekundy) a maximálna rýchlosť je 230 km/h. Manuálna šesťstupňová prevodovka ponúka aj funkciu kontrolovaného rozjazdu (Launch Control), ktorá funguje obdobne ako pri automatickej prevodovke. Po jej aktivácii v menu a nastavení otáčok motora (štandardne 4.000, môžete ísť nadol až k 3.000) zošliapnete spojku, zaradíte za jedna a akcelerátor ide na podlahu. Nečakajte ale, že po náhlom uvoľnení spojky sa vám podarí ukážkový štart, treba sa s tým trochu pohrať. A keďže auto vtedy dostáva poradne zabrať, radšej som si užíval zrýchlenie v pozdĺžnom smere na vyšších prevodových stupňoch a po každom ubratí plynu som sa tešil zo streľby do výfuku.  

Hyundai i20 N Performance

Hyundai i20 N však nie je len o zábave v priamke, práve naopak. Svoj talent naplno ukázal na našom obľúbenom kopci a priľahlých cestách záhorského Nürburgringu. Predná náprava na mokrom povrchu verejného asfaltu síce márne bojuje o trakciu pri plnom využití výkonu, ale na osychajúcej ceste mechanický samosvor účinne pomáha s prenosom výkonu. Na suchom povrchu je priľnavosť prednej nápravy ukážková, naopak zadok si dokážete rozhodiť kedykoľvek, stačí prudšie zalomenie do zákruty.

Hyundai i20 N Performance

Riadenie je podobne ako odozva motora, medziplynu, stabilizácie a zvuku motora nastaviteľná v troch úrovniach, ja pre riadenie odporúčam základné Normal, ostatné dva stupne sú zbytočne tuhé bez toho, aby prinášali viac kontaktu s vozovkou.

Hyundai i20 N Performance

K dispozícii máte štyri základné jazdné režimy (N Grin Control System), od Eco, cez Normal a Sport až po režim N. Dvojica belasých tlačidiel pod volantom zároveň umožňuje nastavenie individuálnej konfigurácie do režimu Custom 1 a Custom 2, ja som napríklad v jednotke mal riadenie Normal a vypnutú funkciu medziplynu, v dvojke bolo všetko v najdrsnejšom nastavení.  

Hyundai i20 N Performance

Na rozdiel od väčšieho brata má i20 N len pasívne tlmiče a podvozok je v spojení so spevnenou karosériou naladený nekompromisne. Na rozbitých okresných cestách, ale aj v meste, by mu svedčalo viac poddajnosti, v kombinácii s pneumatikami s rozmerom 215/40 R18 je na môj vek až príliš tvrdý. Verím však, že mladšej cieľovej skupine to nebude zásadným spôsobom prekážať.

Hyundai i20 N Performance

Brzdy. Fungovali bez výhrad na okruhu, na kopci však bolo miestami cítiť jemnú únavu, hoci brzdová sústava je veľkosťou na váhu auta pomerne veľkorysá. Vpredu majú vetrané kotúče priemer 320 milimetrov (x 28), vzadu je to pevných 282 milimetrov (x10). Rozmiestnenie pedálov a predovšetkým nastavenie elektroniky umožňuje aj brzdenie ľavou nohou.   

Hyundai i20 N PerformanceHyundai i20 N PerformanceHyundai i20 N Performance

Interiér poteší výbornými športovými sedadlami s integrovanými opierkami hlavy a príjemne nízkym posedom, perfektným volantom a mladá generácia sa bude tešiť aj z digitálneho prístrojového štítu a širokej možnosti individuálnej konfigurácie jazdných režimov. Ako zástanca klasických analógových budíkov však musím aj ja priznať, že zobrazenie prístrojovky v režime N (a Custom 1 a 2) je fantasticky prehľadné.

Hyundai i20 N PerformanceHyundai i20 N Performance

Aj ostrý Hyundai i20 N disponuje množstvom asistenčných systémov, ale špecificky pre model N je zaujímavosťou rozpoznanie dopravnej značky „dvojitá zákruta“. Po jej zistení ponúkne palubný systém voľbu režimu N, ktorý je ale potrebné potvrdiť stlačením tlačidla „ok“.

Hyundai i20 N Performance

Na zadných sedadlách je dostatok priestoru pre dvoch dospelých (s mojou výškou 178 cm som si za seba pohodlne sadol), pomerne vysoko umiestnené sedáky poskytujú dobrú oporu pre stehná a ešte sú aj vyhrievané v dvoch stupňoch. Len pre úplnosť, batožinový priestor s dvojitým vyberateľným dnom má základný objem 352 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel a naložení po strop je to až 1.165 litrov.   

Hyundai i20 N Performance

K vyhodnoteniu každodennej použiteľnosti patrí aj informácia o spotrebe. Motor 1,6 T-GDi disponuje technológiou kontinuálneho variabilne nastaviteľného otvorenia ventilov (CVVD), ktoré má znižovať spotrebu o 3% oproti systému bez variailného nastavovania. Výsledok? Celková priemerná spotreba počas testu predstavovala podľa palubného počítača 8,3 litra na 100 km, minimum na mojej „ceste domov“ bolo 4,4 litra a pri snahe o úspornú jazdu nebol problém jazdiť za 5,0 – 5,2 litra na 100 km.  

Hyundai i20 N Performance

Hyundai i20 N je veľmi vydarenou vstupnou bránou do sveta ostrých kompaktov. Na jednej strane ponúka takmer politicky nekorektnú ostrosť a veľkú porciu radosti za volantom, na druhej strane môže bez zásadných obmedzení slúžiť ako auto na každý deň.

Hyundai i20 N Performance

Na slovenskom trhu sa baby N predáva(la) len ako Performance verzia, teda už s mechanickým samosvorným diferenciálom. Uvádzacia cena začínala v roku 2021 po zohľadnení  bonusu na sume 23.390,- EUR, v aktuálnom cenníku je ako akciová cena uvedená suma 25.790,- EUR. Aktuálne však model i20 prešiel faceliftom a baby eNko je už dostupné len ako skladové vozidlo. Zatiaľ nemáme k dispozícii oficiálne potvrdenie, že aj baby eNko sa dočká faceliftu, avšak pevne v to dúfame.

Autor: Miro Vilím, Foto: Juraj Hrivnák (titulná fotka a galéria) a Hyundai Slovensko (v texte)


Podobné články

Audi RS6 Avant

Šesť dní, 5 krajín, 17 alpských priesmykov a ciest, viac ako 2500 najazdených kilometrov. Dokonalá možnosť dôkladne preveriť najnovšie Audi RS 6 Avant vo všetkých jazdných režimoch, vrátane skutočnej nemeckej diaľnice a kľukatých ciest najvyšších európskych priesmykov.

Hot Hatch Of The Year 2021

Myšlienku mi vnukol Miro, keď sa mi ozval, či nechcem pomôcť s veľkým porovnávacím testom. Keď som sa dozvedel, aké autá sa ho majú zúčastniť, hneď som poznamenal, že niektoré sú neporovnateľné.

Porsche 911 GT3

Hovorí sa, že by ste nikdy nemali stretnúť svojich hrdinov. A hovorí sa, že Porsche 911 GT3 je jedno z najlepších áut na svete. Jeden z týchto výrokov potvrdzujem a jeden odmietam. Ak si myslíte, že poznáte správnu kombináciu výroku a postoja, asi máte pravdu.

BMW M760Li xDrive

Mníchovská automobilka dňa 18.1.2022 zverejnila oficiálnu tlačovú správu, ktorá zarmútila všetkých fanúšikov benzínových motorov. V júni 2022 vyrobí posledný vidlicový dvanásťvalcový motor určený pre sériové cestné vozidlá a po 35 rokoch sa s kráľovským motorom v automobiloch značky BMW definitívne rozlúčime.

Mercedes-Benz G 500

Do ťažkého terénu krížiť nápravy! Na okruh likvidovať pneumatiky! Na mestský bulvár robiť formu! Tam všade som mohol nové Géčko zobrať. Ale mne sa v hlave okamžite zrodila iná myšlienka. Myšlienka, ktorá mala otestovať legendárny teréniak v tak extrémnych podmienkach, aké doteraz žiadne iné Géčko nezažilo.

Grossglockner Hochalpenstrasse – Vyhnanie z raja

Prednedávnom sa na profile Grossglockner Hochalpenstrasse na sociálnej sieti objavil takmer nenápadný príspevok.

Just4fun – Ateca, Formentor, GR Yaris, T-Roc R a T-Roc Cabrio

Autá sú pre nás viac ako dopravné prostriedky na cestu z jedného miesta na druhé. Hľadáme v nich zábavu, ale niekedy aj oddych od každodenných povinností. Dokážeme sa tešiť z jazdy aj na tých bežných autách, v tomto článku však obyčajné autá nehľadajte.  

Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ Edition 1

Apríl 2022. Mercedes-AMG práve uvádza na európske trhy svoje doposiaľ najvýkonnejšie auto, ktoré je zároveň prvým plug-in hybridom športovej divízie z Affalterbachu.

BMW M4 Competition xDrive - Drift Report

BMW M4 Competition xDrive. Žiadne iné auto vám neponúkne toľko možností, ako jazdiť dverami napred. Vyskúšali sme ich všetky. Pre vedecké účely. Pre vás.

Volkswagen R Days – Golf R

Slovenský importér vozidiel značky Volkswagen si pre nás v Bachledovej doline a jej okolí pripravil dva dni plné programu s tými najrýchlejšími a najlepšími vozidlami zo svojho portfólia. Ako už názov eventu napovedá, pred elektrinou dostali prednosť výkonné benzínové motory.