Miro Vilím

16.11.2023

Erik Čarný

Movember, známy aj ako mesiac povedomia o zdraví mužov, je celosvetová kampaň, ktorá povzbudzuje mužov, aby si nechali narásť fúzy a zúčastnili sa na rôznych aktivitách s cieľom zvýšiť povedomie o otázkach mužského zdravia.


Pochopiteľne, trvá počas celého novembra. Kampaň na Slovensku aktuálne podporujú aj také osobnosti ako Alex Štefuca a Maťo Homola.

Fúzy som si narásť nenechal, preventívnu lekársku prehliadku som absolvoval už pred časom. Nielen v mojom veku vyšetrením nič nepokazíte... to fyzické, ale aj duševné zdravie, je čoraz dôležitejšie.

Každodenný zhon kladie nároky na mentálnu silu a niekedy už naozaj potrebujeme poriadny oddych. A pre nás je takým relaxom aj jazdenie na obľúbenom domácom kopci.

Tento rok Pezinská Baba dostala smerom od Pezinka novučičký asfaltový koberec a našťastie aj smerom od Perneka cestári opravili najviac rozbitý úsek. Pezinská strana s novým asfaltom a dopravným značením získala niekoľko úsekov s legálnou možnosťou predbiehania a najmä sa nemusíte báť, že si na zle trafenej jame rozladíte geometriu. Budeme dúfať, že radosť z dobrého povrchu nám vydrží viac ako túto sezónu.   

Druhú novembrovú nedeľu ma potešila predpoveď počasia sľubujúca slnečno a teploty dostatočne vysoké na to, aby som na prevádzkovú teplotu dokázal zohriať semislicky obuté na žiarivo žltom Megane R.S.

Renault Megane R.S. Ultime

Dovetok Ultime označuje vôbec poslednú sériu benzínového modelu, ktorý sa za tri generácie stal kultovým ostrým hatchbackom a podľa mnohých je vo svojej finálnej podobe vôbec tým najlepším hothatchom.

Renault Megane R.S. Ultime

Odpoveď na otázku, či je skutočne tým najlepším si nechám na iný článok. Už teraz ale vyhlasujem, že Megane R.S. je tou najzábavnejšou predokolkou, aká kedy bola vyrobená. Nielen Megane, ale aj jeho konkurencia však vyžaduje pri dynamickej jazde potrebnú dávku jazdeckých zručností a pokory.

Renault Megane R.S. Ultime

Studený novembrový asfalt býva na kopci zradný a Megane R.S. potrebuje špeciálne upečené Potenzy S007 R.S. od Bridgestone poriadne zohriať. Potom sa dokáže odmeniť neuveriteľnou priľnavosťou prednej nápravy a excelentnou schopnosťou zatáčať.

Renault Megane R.S. Ultime

Budem sa opakovať, ale schopnosť Megane R.S. zatáčať dokáže očariť aj fanúšikov pohonu zadných kolies. Ovládateľnosti pod plynom pomáha aj systém 4Control, ktorý protismerným natáčaním zadnej nápravy až do rýchlosti 80 km/h (v režime Race) zmenšuje polomer zatáčania. To zároveň znamená, že pretáčavý pohyb zadnej nápravy musíte očakávať už pri nájazde do zákruty a ak máte priestor (a schopnosti), celú zatáčku môžete prejsť bokom. Takéto radovánky samozrejme náhodné policajné hliadky neodporúčajú na verejnej komunikácii.

Renault Megane R.S. Ultime and Hyundai i30 N

V zodpovednosti by sme sa mohli inšpirovať u chalanov z eNcore Slovensko, jedného zo slovenských klubov združujúcich majiteľov modelov N od značky Hyundai. Jazdu na limite si v závere letnej časti jazdeckej sezóny vyhradili na motokárový okruh v Dlhej a v bezpečí uzavretej trate si mohli vyskúšať limity priľnavosti svojich predokoliek.

Renault Megane R.S. Ultime and Hyundai i30 N

Hyundai nespomínam náhodou, model i30 N je pre mňa svojimi vlastnosťami asi najpriamejšou konkurenciou práve pre Megane R.S. Rovnako ako Renault, aj Hyundai sa pri vývoji svojho, vôbec prvého (a možno posledného?), ostrého hatchbacku zameral na radosť z jazdy a zábavu za volantom. A podobne ako Megane R.S. dokáže vyčarovať úsmev na tvári jazdca salsou zadnej nápravy.

Hyundai i30 N

Na rozdiel od Renaultu, eNko je stále dostupné aj s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou a hoci je osemstupňové DCT fantastické, práve manuál poskytuje ďalšiu vrstvu interakcie s autom. Nuž a eNko má z aktuálne dostupnej ponuky predokolkových hot hatchov suverénne najlepší zvuk. Finálnej edícii Meganu R.S. totiž chýba príplatkový výfuk od Akrapoviča a tak je jeho zvukový prejav menej výrazný.

Hyundai i30 Fastback N

Hyundai i30 N a Megane R.S. sú ostré kompakty starej školy a napriek tomu (alebo práve preto?) dokážu emóciami nabitou jazdou bez problémov konkurovať aj o generáciu mladším modelom od Hondy (Civic Type R) a Volkswagenu (GTI Clubsport).  

Volkswagen Golf GTI TCR

Na kopci sme neboli sami, pekné počasie pritiahlo aj ďalších fanúšikov nedeľného relaxu na pokrútených okreskách. Popri dvojici modelov Golfu GTI siedmej generácie sa rozmanitosť ponuky hothachov ukázala aj v podobe štvorkoliek od Audi, Mercedesu a Toyoty, výlet na kopec si však užili aj chalani s modelmi Polo GTI a mnohí ďalší.

Toyota GR Yaris

Nech máme akékoľvek autá, na kopci nás všetkých spája radosť z jazdy. Verím, že viac ako riskantnú jazdu na limite si vieme vychutnať pokec v spoločnosti podobne zmýšľajúcich benzínových hláv. Áno, zažili sme aj výnimky a nie vždy išlo všetko podľa našich predstáv.

BMW M2 Performance Parts

Snažme sa, aby sme chyby z minulosti neopakovali a predovšetkým buďme tolerantní k sebe navzájom a aj k ostatným účastníkom cestnej premávky, ktorí sedlo Pezinskej Baby považujú len za cestnú komunikáciu. Pre nás je to obľúbený kopec a urobme všetko pre to, aby to tak aj zostalo.

Pezinská Baba

Jazdecká sezóna pre nás chladnou jeseňou, či zasneženou zimou nekončí a preto verím, že sa ešte aj tento rok uvidíme pri jazdeckých radovánkach. Ak nie, prvé jarné lúče nás všetkých na kopec určite vytiahnu.  

Autor: Miro Vilím, Foto: Erik Čarný (IG: @erik_carny), Dron: Erik (@whiteshark_i30n)


Podobné články

Audi RS6 Avant

Šesť dní, 5 krajín, 17 alpských priesmykov a ciest, viac ako 2500 najazdených kilometrov. Dokonalá možnosť dôkladne preveriť najnovšie Audi RS 6 Avant vo všetkých jazdných režimoch, vrátane skutočnej nemeckej diaľnice a kľukatých ciest najvyšších európskych priesmykov.

Hot Hatch Of The Year 2021

Myšlienku mi vnukol Miro, keď sa mi ozval, či nechcem pomôcť s veľkým porovnávacím testom. Keď som sa dozvedel, aké autá sa ho majú zúčastniť, hneď som poznamenal, že niektoré sú neporovnateľné.

Porsche 911 GT3

Hovorí sa, že by ste nikdy nemali stretnúť svojich hrdinov. A hovorí sa, že Porsche 911 GT3 je jedno z najlepších áut na svete. Jeden z týchto výrokov potvrdzujem a jeden odmietam. Ak si myslíte, že poznáte správnu kombináciu výroku a postoja, asi máte pravdu.

BMW M760Li xDrive

Mníchovská automobilka dňa 18.1.2022 zverejnila oficiálnu tlačovú správu, ktorá zarmútila všetkých fanúšikov benzínových motorov. V júni 2022 vyrobí posledný vidlicový dvanásťvalcový motor určený pre sériové cestné vozidlá a po 35 rokoch sa s kráľovským motorom v automobiloch značky BMW definitívne rozlúčime.

Mercedes-Benz G 500

Do ťažkého terénu krížiť nápravy! Na okruh likvidovať pneumatiky! Na mestský bulvár robiť formu! Tam všade som mohol nové Géčko zobrať. Ale mne sa v hlave okamžite zrodila iná myšlienka. Myšlienka, ktorá mala otestovať legendárny teréniak v tak extrémnych podmienkach, aké doteraz žiadne iné Géčko nezažilo.

Grossglockner Hochalpenstrasse – Vyhnanie z raja

Prednedávnom sa na profile Grossglockner Hochalpenstrasse na sociálnej sieti objavil takmer nenápadný príspevok.

Just4fun – Ateca, Formentor, GR Yaris, T-Roc R a T-Roc Cabrio

Autá sú pre nás viac ako dopravné prostriedky na cestu z jedného miesta na druhé. Hľadáme v nich zábavu, ale niekedy aj oddych od každodenných povinností. Dokážeme sa tešiť z jazdy aj na tých bežných autách, v tomto článku však obyčajné autá nehľadajte.  

Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ Edition 1

Apríl 2022. Mercedes-AMG práve uvádza na európske trhy svoje doposiaľ najvýkonnejšie auto, ktoré je zároveň prvým plug-in hybridom športovej divízie z Affalterbachu.

BMW M4 Competition xDrive - Drift Report

BMW M4 Competition xDrive. Žiadne iné auto vám neponúkne toľko možností, ako jazdiť dverami napred. Vyskúšali sme ich všetky. Pre vedecké účely. Pre vás.

Volkswagen R Days – Golf R

Slovenský importér vozidiel značky Volkswagen si pre nás v Bachledovej doline a jej okolí pripravil dva dni plné programu s tými najrýchlejšími a najlepšími vozidlami zo svojho portfólia. Ako už názov eventu napovedá, pred elektrinou dostali prednosť výkonné benzínové motory.