Miro Vilím

19.05.2023

BMW

BMW Concept Touring Coupé podľa automobilky odkazuje na BMW 328 Touring Coupé, ktoré vyhralo Mille Miglia v roku 1940 a jeho funkcionalita má vyjadrovať modernú interpretáciu BMW radu 02. My však vidíme potenciálneho nástupcu svojských kupé Z3 a Z4.


Základom pre BMW Concept Touring Coupé je model BMW Z4, ktorý dizajnéri premenili na štýlový shooting brake. Alebo, ak chcete môžete mu hovoriť kupé. Pevná strecha a nové stvárnenie karosérie síce uberajú zážitky z jazdy s nebom nad hlavou, na druhej strane však poskytujú dostatok priestoru pre batožinu na dlhé výlety. Koncept predstavuje aj štýlovú batožinu od Shedoni, ktorá farebne ladí s luxusným vnútrajškom. Celý interiér, vrátane obkladov dverí a batožinového priestoru je čalúnený kvalitnou kožou od známej značky Poltrona Frau a na rozdiel od sériového základu (Z4) pôsobí naozaj luxusným dojmom.

Proporcie konceptu pripomínajú v úvode spomínané modely BMW Z3 Coupé a BMW Z4 Coupé. Dlhá predná kapota nadväzuje na ostro sklonené čelné sklo a dozadu posunutú kabínu pre posádku. Výrazne tvarovaná strecha končí krátkou odtrhovou hranou, pod ňou sa už nachádza malé veko batožinového priestoru. Pri pohľade zozadu vyniknú široké boky zadných blatníkov a úzke svetlomety prevzaté z modelu Z4 roadster. Dokonalú bočnú líniu zdôražňuje presklenie kabíny a Hofmeisterov oblúk.  

Lak karosérie Sparkling Lario vznikol špeciálne pre štúdiu BMW Concept Touring Coupé. Vďaka vloženým vločkám modrého skla dosahujú jeho sivohnedé odtiene jedinečný dojem hĺbky. Efekt dotvárajú strieborno-bronzové doplnky a špeciálne navrhnuté ľadviny masky chladiča BMW s dvojitými pozdĺžnymi lištami. Exkluzívne kolesá z ľahkej zliatiny s priemerom 20 palcov vpredu a 21 palcov na zadnej náprave v 20-lúčovom radiálnom vzore sú zjavne inšpirované klasikou od Alpiny a jej dizajnom "Dynamic". Elegantný športový charakter vozidla podčiarkujú premyslene zapracované a decentné zlaté povrchy, ktoré sa ako dizajnový prvok objavili už na SUV BMW XM.

 

BMW Concept Touring Coupé

BMW Concept Touring Coupé je jedinečným exemplárom (one-off), ktorý sa predstaví na podujatí Concorso d' Eleganza Villa d' Este 2023 a zatiaľ nie je veľmi pravdepodobné, že by sa štúdia dostala do podoby sériového vozidla. 

BMW Concept Touring Coupé

Na druhej strane, v prípade výroby by nadviazala na BMW Z3 Coupé, ktoré sa do predaja dostalo v roku 1998 a BMW Z4 Coupé z roku 2006. Tie sa medzičasom stali výraznými dizajnovými klasikami, ich jedinečný profil karosérie s dlhou prednou kapotou a krátkou kabínou si ale spočiatku vyslúžil viacero nie veľmi lichotivých prezývok: "klaunská topánka" (clown shoe), "dodávka na rozvoz chleba" (bread van) alebo v nemčine "teniska" (Turnshuh).

BMW Concept Touring Coupé

Náklady na vývoj by nemuseli byť astronomické, veď nové "kombi" by zdieľalo platformu a techniku nielen s modelom BMW Z4 Roadster, ale aj so sesterským modelom od Toyoty (Supra). Svojim výrazným zjavom by zároveň skvele doplnilo portólio bavorskej automobilky, ktorá sa v súčasnosti profiluje kontorverzným dizajnom. 

BMW Concept Touring Coupé

My by sme si priali, aby sa BMW Z4 Touring Coupé dostalo do výroby! A vy? Dajte nám vedieť v komentároch na sociálnych sieťach.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: BMW 


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.