Miro Vilím

13.06.2024

BMW

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že automobilka BMW pokračuje v tohtoročnej modelovej ofenzíve najmenším plnokrvným modelom divízie M.


Nové BMW M2 dostalo viac výkonu, jeho radový šesťvalcový benzínový motor má o 15 kW (20 koní) viac. Pre základnú verziu so športovou osemstupňovou automatickou prevodovkou sa zvýšila aj hodnota maxima krútiaceho momentu o 50 Nm na celkových 600 Nm. Táto porcia sily je naďalej prenášaná len na kolesá zadnej nápravy.

Ako opcia je k dispozícii aj šesťstupňová manuálna prevodovka, v tomto prípade sa zvýšila len hodnota výkonu, maximum krútiaceho momentu zostalo na hodnote 550 Nm.

Vylepšená verzia motora v novej edícii vysokovýkonného športového vozidla ešte intenzívnejšie kladie dôraz na lineárny nárast výkonu, ktorý pokračuje až do vyšších otáčok, čo patrí k charakteristickým vlastnostiam modelov so znakom M. Jeho maximálny krútiaci moment je k dispozícii v širokom pásme medzi 2.650 až 6.130 ot./min.

Zvýšený maximálny výkon motora s hodnotou 353 kW (480 koní) je k dispozícii pri 6.250 ot./min., pričom otáčky vrcholia a červené pole začína až pri hodnote 7.200 ot./min.

BMW M2 G87 LCI

Ďalšími úpravami riadiacej jednotky boli dosiahnuté bezprostrednejšie reakcie na povely akcelerátora vo všetkých režimoch jazdy, ktoré si vodič môže zvoliť prostredníctvom ponuky M Setup. Zlepšenie má byť citeľné tak v kombinácii s osemstupňovou prevodovkou M Steptronic, ako aj s voliteľne dodávanou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

BMW M2 G87 LCI

Motor BMW M2 sa od agregátu v modelovom rade BMW M3/BMW M4 líši len v niekoľkých detailoch. Okrem toho teraz dosahuje výkonovú rovnováhu s verziami nových modelov BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé s manuálnymi prevodovkami.

BMW M2 G87 LCI

Okrem dvojice mono-scroll turbodúchadiel, nepriameho medzichladiča a elektronicky riadeného obtokového ventilu zahŕňa technológia M TwinPower Turbo spojená s radovým šesťvalcovým motorom aj vysokotlakové vstrekovanie High Precision Injection, variabilné časovanie ventilov VALVETRONIC a plne variabilné časovanie vačkového hriadeľa Double-VANOS.

BMW M2 G87 LCI

Motor dostal aj celý rad detailov prevzatých priamo z konštrukcie pretekárskych automobilov. Ich vplyv najviac vidno v jeho bleskovo rýchlej odozve, ochote stúpať do otáčok a v schopnosti dosahovať vysoký výkon pri jazde na okruhu. Tieto detaily zahŕňajú extrémne tuhú kľukovú skriňu, odľahčený kovaný kľukový hriadeľ, vnútornú stenu valcov s kovovým povlakom nanášaným pomocou oblúka a vnútornú časť hlavy valcov vyrobenú pomocou 3D tlače.

BMW M2 G87 LCI

M-špecifický chladiaci systém zabezpečuje, že komponenty hnacieho ústrojenstva si udržiavajú optimálnu prevádzkovú teplotu aj pri vysokom zaťažení. Olejový okruh prešiel takými úpravami, aby zvládol mimoriadne dynamické jazdné situácie. Olejové čerpadlo s vlastným ovládaním zaisťuje spoľahlivé zásobovanie olejom aj pri extrémnom pozdĺžnom a priečnom zrýchlení.

BMW M2 G87 LCI

Motor posiela svoju hnaciu silu štandardne cez osemstupňovú prevodovku M Steptronic so softvérom Drivelogic. Tlačidlo Drivelogic, integrované do voliča prevodovky, umožňuje meniť charakteristiku radenia prevodovky výberom troch jasne rozlíšiteľných nastavení. Volič prevodovky v najnovšom dizajne M a radiace páčky na volante umožňujú kedykoľvek zasiahnuť do procesu voľby prevodového stupňa.

BMW M2 G87 LCI

Vodiči, ktorí túžia po spojení intenzívneho zážitku z výkonu s ešte priamejšou interakciou s hnacím ústrojenstvom, si môžu na želanie zvoliť šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Tá spolupracuje s asistentom radenia prevodových stupňov Gear Shift Assistant, ktorý využíva ovládanie rýchlosti zaraďovania na zabezpečenie podraďovania pri brzdení v zákrutách bez nebezpečenstva šmyku.

BMW M2 G87 LCI

Bez ohľadu na formu prenosu sily, ktorú si zákazník vyberie pre svoj nový model BMW M2, skráti zvýšený výkon motora čas zrýchlenia z 0 na 100 km/h o 0,1 sekundy. Novému modelu BMW M2 so štandardnou prevodovkou trvá zrýchlenie 4,0 sekundy, s voliteľnou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou 4,2 sekundy.

BMW M2 G87 LCI

Nárast výkonu sa prejavuje aj pri šprinte z 0 na 200 km/h, čo v prípade verzie modelu BMW M2 s osemstupňovou prevodovkou M Steptronic prináša zlepšenie o 0,6 sekundy (teraz 12,9 sekundy). O rovnaký čas sa skráti zrýchlenie aj s voliteľnou manuálnou prevodovkou (na 13,7 sekundy). Hodnoty pružného zrýchlenia na 5. prevodovom stupni z rýchlosti 80 km/h na 120 km/h majú hodnotu 3,6 s (automat), resp. 5,6 s (manuálna prevodovka). 

BMW M2 G87 LCI

Maximálna rýchlosť dosahuje hodnotu 250 km/h, s voliteľne dodávaným balíkom M Driver's Package môže poskočiť až na 285 km/h. Dynamický výkon podporuje emocionálne bohatý zvuk motora, ktorý vykúzli špeciálny M výfukový systém s elektronicky ovládanými klapkami.

BMW M2 G87 LCI

Dôsledne tvarované povrchy a atletické proporcie zvýrazňujú čistokrvný výkonnostný charakter nového modelu BMW M2, pričom jeho kompaktné rozmery a široké rozchody kolies vpredu aj vzadu podčiarkujú jeho vizuálne dramatický efekt.

BMW M2 G87 LCI

Príťažlivý vzhľad dvojdverového vozidla zvýrazňujú dizajnové prvky špecifické pre modely M prispôsobené funkčným požiadavkám na vedenie chladiaceho vzduchu a aerodynamickú rovnováhu. Veľké horizontálne orientované obličky mriežky chladiča BMW a trojdielne spodné otvory na nasávanie vzduchu zlepšujú chladenie komponentov pohonu a bŕzd.

BMW M2 G87 LCI

LED svetlomety špecifické pre daný model našli svoje miesto pri vonkajších okrajoch prednej časti. Poctu ikonickým modelom BMW 02 skladajú iba dva kruhové svetlomety, pričom každý z nich zastáva funkciu stretávacích, aj diaľkových svetlometov. Svetlovody v tvare písmena U na spodnom okraji svetlometov slúžia ako denné, aj smerové svetlá. Na želanie sú k dispozícii aj adaptívne LED svetlomety s neoslňujúcim asistentom diaľkových svetiel BMW Selective Beam a M svetlá Shadowline s tmavými vložkami.

BMW M2 G87 LCI

Profil vysokovýkonného modelu formujú elegantné línie, ktoré patria k charakteristickým znakom kupé vozidiel značky. V kombinácii s výraznými nástavcami prahov a svalnatými blatníkmi tak vzniká kompaktný dvojdverový tvar s výrazným športovým charakterom. Nový model BMW M2 možno objednať aj so strechou M Carbon, ktorá nielen, že znižuje hmotnosť vozidla o približne šesť kilogramov, ale znížením jeho ťažiska zároveň zvyšuje agilitu.

BMW M2 G87 LCI

Zadný nárazník nového modelu BMW M2 dostal výrazne tvarovaný difúzor v štýle pretekárskych vozidiel. Výfukový systém ústi do dvoch párov koncoviek výfuku umiestnených v značnej vzdialenosti od okrajov zadnej časti a vizuálne pripomínajúcich pretekárske gény modelu M2. Dvojité koncovky výfuku teraz štandardne dostali čiernu farbu. Čierny nápis názvu modelu na veku batožinového priestoru a na maske chladiča vytvára obzvlášť noblesný dojem strieborným lemovaním.

BMW M2 G87 LCI

Výrazne rozšírená paleta lakov a disky kolies z ľahkej zliatiny s novým vzorom

Zákazníci si môžu svoj nový model BMW M2 objednať v troch základných farbách, piatich metalických odtieňoch a šiestich povrchových úpravách z ponuky BMW Individual. Výrazne rozšírená paleta zahŕňa nové farby ako základná žltá Sao Paulo Yellow, alebo metalízy červená Fire Red, modrá Portimao Blue a sivá Skyscraper Grey. Výber lakov pre nový model BMW M2 zo škály BMW Individual teraz zahŕňa aj farby ako zelená Java Green, modrá Voodoo Blue, sivá Grigio Telesto a purpurová Twilight Purple.

BMW M2 G87 LCI

Nový model BMW M2 štandardne jazdí na M diskoch kolies z ľahkej zliatiny so vzorom s dvojitými lúčmi a s čiernou povrchovou úpravou Jet Black. Na prednej náprave dosahujú rozmery 19 palcov a 20 palcov na zadnej náprave. Novinku v ponuke predstavujú M disky kolies z ľahkej zliatiny s dvojitým lúčovým dizajnom s rovnakými rozmermi, avšak v striebornej farbe Silver. V prípade voľby balíka výbavy M Race Track ich možno obuť do okruhových pneumatík.

BMW M2 G87 LCI

Nové volanty a čalúnenia sedadiel, škrupinové sedadlá M Carbon dostupné aj ako samostatný prvok

Volant, najdôležitejšie spojenie medzi vodičom a automobilom, prešiel kompletne novým vývojom, čo prináša svieži vzhľad interiéru kompaktného vysokovýkonného modelu. Štandardne montovaný M kožený volant nového modelu BMW M2 dostal veniec so zrezanou spodnou časťou a precízne upravené ramená. Červená stredová značka v polohe 12 hodín, radiace páčky a dve M tlačidlá na výber individuálne nakonfigurovaných nastavení vozidla vytvárajú intenzívny pocit z pretekárskeho automobilu. Volant M Alcantara je teraz k dispozícii s rovnakým vzhľadom. Obe verzie volantu ponúkajú na požiadanie aj funkciu vyhrievania.

BMW M2 G87 LCI

Voliteľne dodávané sedadlá M Sport čalúnené kožou Vernasca teraz možno objednať aj v červeno/čiernom dvojfarebnom vyhotovení. Okrem toho možno odľahčené škrupinové sedadlá M Carbon objednať do nového modelu BMW M2 nielen v spojení s balíkom M Race Track, ale teraz aj ako samostatnú položku. Vďaka čalúneniu kožou Merino, viacsmernému elektrickému nastavovaniu, odnímateľným opierkam hlavy a možnosti pridania viacbodových pásov zvyšujú úroveň pohodlia vozidla, ako aj jeho pretekárske schopnosti.

BMW M2 G87 LCI

Operačný systém BMW 8.5, digitálne ovládanie klimatizácie

Obsah špecifický pre M na zakrivenom displeji BMW Curved Display a na voliteľnom BMW Head-Up displeji umocňuje progresívnu auru interiéru športového vozidla. Plne digitálne zoskupenie obrazoviek, ktoré pozostáva z 12,3-palcového informačného displeja prístrojovej dosky a 14,9-palcového stredového dotykového ovládacieho displeja, vytvára základ pre najnovšiu vývojovú verziu ovládacieho/operačného systému BMW iDrive založeného na operačnom systéme BMW Operating System 8.5. Funkcie klimatizácie sa teraz ovládajú aj digitálne. Nastavenia teploty a ventilácie, ako aj vyhrievanie sedadiel a, ak sa nachádza vo výbave, aj vyhrievania volantu, možno v novom modeli BMW M2 ovládať buď dotykom pomocou špeciálnej položky ponuky v spodnej časti stredového dotykového displeja, alebo hlasovým príkazom prostredníctvom inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant.

BMW M2 G87 LCI

Intenzívne rozšírenie digitalizácie vedie k zníženiu počtu tlačidiel a ovládacích prvkov v kokpite a sprevádza ho aj prepracovanie palubnej dosky. Nové ovládacie prvky nastavenia mriežok vetracích otvorov v strede palubnej dosky a na strane vodiča a spolujazdca v kokpite umožňujú nastavenie smeru prúdenia vzduchu pomocou otáčania a naklápania.

BMW M2 G87 LCI

Obklady palubnej dosky a stredovej konzoly nového modelu BMW M2 štandardne dostali matnú farbu Dark Graphite. Na želanie ich môžu nahradiť tmavé hliníkové obklady so vzorom Aluminium Rhombicle Antracite, karbónové lišty M Carbon Fiber, alebo nové obklady so vzhľadom jemne kefovaného hliníka Fine Brushed Aluminum.

BMW M2 G87 LCI

Koncepcia ovládania špecifická pre M, rozsiahla štandardná výbava

Srdce konceptu ovládania špecifického pre M tvorí tlačidlo Setup na stredovej konzole. To poskytuje priamy prístup k možnostiam nastavenia motora, štandardne dodávanému adaptívnemu M zaveseniu kolies, riadeniu M Servotronic, integrovanému brzdovému systému pracujúcemu v spojení s brzdami M Compound a k funkcii M Traction Control, ktorá umožňuje vodičovi nastaviť jej individuálne zásahy obmedzenia preklzu kolies. Prostredníctvom M Setup sa aktivuje a deaktivuje aj Asistent radenia prevodových stupňov Gear Shift Assistant voliteľnej manuálnej prevodovky.

BMW M2 G87 LCI

Štandardná výbava nového modelu BMW M2 zahŕňa aj trojzónovú automatickú klimatizáciu, ambientné osvetlenie, HiFi ozvučenie, bezdrôtovú nabíjačku a BMW Live Cockpit Plus s navigačným systémom BMW Maps. Rovnako štandardná integrácia smartfónov umožňuje používanie rozhraní Apple CarPlay® a Android Auto™. Medzi štandardne dodávané čiastočne autonómne jazdné a parkovacie systémy patria Varovanie pred kolíziou vpredu, Systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia, funkcia Speed Limit Info s indikátorom zákazu predbiehania, varovanie pred vybočením z jazdného pruhu a Park Distance Control so senzormi v prednej a zadnej časti vozidla. Medzi voliteľné položky patrí Driving Assistant, Aktívny systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop&Go, ako aj parkovací asistent Parking Assistant s asistentom cúvania Reversing Assistant.

BMW M2 G87 LCI

BMW M2 G87 LCI

V zozname možností dodávaných na želanie sa nachádzajú aj prvky ako Comfort Access, elektricky ovládané posuvné a výklopné strešné okno a ozvučenie Harman Kardon Surround Sound System. Okrem BMW Head-Up Display obsahuje voliteľný BMW Live Cockpit Professional v novom modeli BMW M2 aj rozšírenú realitu Augmented View, ktorá sa zobrazuje na stredovom ovládacom displeji.

Spracoval: Miro Vilím, Zdroj: BMW

 


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.