Miro Vilím

13.06.2024

BMW

Spolu s vrcholným modelom BMW M2 prešlo aj BMW radu 2 Coupé modelovými vylepšeniami, v žargóne bavorskej automobilky Life Cycle Impulse (LCI).


BMW radu 2 Coupé predstavuje jedinečný koncept vozidla v segmente kompaktných vozidiel, ktorý kombinuje extrovertný športový charakter, dokonale ovládateľnú dynamiku a progresívne prémiové prvky.  

Príťažlivosť dvojdverového modelu teraz zvyšujú detailne upravený dizajn, rozšírená štandardná výbava a dôsledná digitalizácia. Všetky modelové verzie novej modelovej rodiny BMW radu 2 Coupé dostali do štandardnej výbavy balík M Sport Package a ďalšie komfortné prvky.

Nové laky, disky kolies z ľahkých zliatin, volanty, ozdobné lišty a čalúnenie sedadiel dodávajú exteriéru a interiéru vozidla moderný nádych. K progresívnemu charakteru nového modelu BMW radu 2 Coupé prispieva aj nový koncept ovládania BMW iDrive s funkciou QuickSelect, ako aj inovatívne digitálne služby založené na operačnom systéme BMW Operating System 8.5.

Vďaka kompaktným proporciám, ostrejšiemu dizajnu, výkonným motorom a odpruženiu M Sport, ktoré teraz tvorí súčasť štandardnej výbavy, ponúka nový model BMW radu 2 Coupé emotívnejší zážitok z jazdy než kedykoľvek predtým. Dvojdverový model kráča v stopách legendárneho vozidla BMW radu 02, ktoré už v 60. rokoch stelesňovalo radosť z jazdy.

 

BMW M240i xDrive Coupé

Paleta motorov zahŕňa mimoriadne úsporné štvorvalcové benzínové a naftové agregáty, ktoré svoju silu prenášajú na cestu cez osemstupňovú prevodovku Steptronic a klasický pohon zadných kolies, ako aj pohon všetkých kolies v novom modeli BMW M240i xDrive Coupé, ktoré predstavuje vo svojej triede výnimočnú ponuku kombinujúcu radový šesťvalcový motor s pohonom oboch náprav.

BMW M240i xDrive Coupé

Nový model BMW radu 2 Coupé príde na trh v auguste 2024. Vyrábať sa bude v závode spoločnosti BMW Group v San Luis Potosí v Mexiku, kde vzniká aj nový model BMW radu 3 Sedan so spaľovacími motormi, ako aj s plug-in hybridným pohonom. Závod, ktorý bol otvorený v roku 2019, sa vyznačuje obzvlášť efektívnymi a udržateľnými výrobnými procesmi.

BMW M240i xDrive Coupé

Výkonné a úsporné motory, štandardne odpruženie M Sport

Vrcholom ponuky je aj naďalej 3,0-litrový radový šesťvalcový motor s nezmeneným výkonom 275 kW (374 koní) dostupným v rozsahu od 5.500 do 6.500 otáčok za minútu, maximálna hodnota krútiaceho momentu 500 Nm je dispozícii v rozsahu od 1900 do 5000 ot/min. Model BMW M240i xDrive Coupé zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 250 km/h.

BMW M240i xDrive Coupé

Okrem radového šesťvalcového motora z modelu BMW M ponúka nové BMW radu 2 Coupé možnosť výberu spomedzi troch ďalších štvorvalcových benzínových motorov a jedného 2,0-litrového štvorvalcového naftového motora. Základnú verziu predstavuje nový model BMW 218i Coupé, ktorý poháňa benzínový motor s výkonom 115 kW (156 koní) a zrýchli z pokoja na 100 km/h za 8,7 sekundy.

BMW M240i xDrive Coupé

V hierarchii nad ním sa nachádzajú nové modely BMW 220i Coupé s výkonom 135 kW (184 koní) a zrýchlením za 7,5 sekundy a BMW 230i Coupé, ktorého maximálny výkon 180 kW (245 koní) umožňuje štandardný šprint za 5,9 s.

BMW M240i xDrive Coupé

Naftový motor nového modelu BMW 220d Coupé ponúka v športovom dvojdverovom modeli špeciálnu kombináciu sily a úspornej prevádzky. Generuje maximálny výkon 140 kW (190 koní) a dopĺňa ho 48-voltová mild hybridná technológia. Jeho štartér-generátor pripojený pomocou remeňového pohonu podporuje spaľovací motor s dodatočným výkonom 8 kW (11 koní). To umožňuje novému modelu BMW 220d Coupé zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 6,9 sekundy.

BMW M240i xDrive Coupé

Všetky motory prenášajú svoj výkon na kolesá pomocou 8-stupňovej prevodovky Steptronic. Športovú verziu prevodovky Steptronic Sport ponúka automobilka v modeloch BMW M240i xDrive Coupé, ale aj v BMW 230i Coupé, BMW 220i Coupé a BMW 220d Coupé. Táto verzia automatickej prevodovky je k dispozícii ako voliteľná výbava pre nový model BMW 218i Coupé. Umocňuje zážitok zo športovej jazdy vylepšenou dynamikou radenia a radiacimi páčkami na volante.

BMW M240i xDrive Coupé

Pre mimoriadne dynamické zrýchlenie je k dispozícii aj funkcia Sprint. Hneď, keď vodič pritiahne páčku radenia na ľavej strane volantu aspoň na jednu sekundu, auto podradí na najnižší dostupný prevodový stupeň. Súčasne sa aktivuje režim zážitku z jazdy SPORT s príslušnými nastaveniami pre všetky systémy pohonu a odpruženia. Zmenu režimu teraz vizuálne sprevádza aj príslušná grafika na informačnom displeji.

BMW M240i xDrive Coupé

Podvozok M Sport, štandardná súčasť štvorvalcových modelov novej modelovej rodiny BMW radu 2 Coupé, poskytuje citeľné zvýšenie agility a dynamiky v zákrutách vďaka tuhému nastaveniu pruženia a tlmičom pracujúcim v závislosti od zdvihu. Dopĺňa ich variabilný športový systém riadenia s prevodovým pomerom závislým od uhla natočenia volantu.

BMW M240i xDrive Coupé

Nový model BMW M240i xDrive Coupé sa na želanie dodáva s M adaptívnym podvozkom vrátane variabilného športového riadenia. Jeho elektronicky ovládané tlmiče ponúkajú tri rôzne mapy, ktoré možno aktivovať podľa zvoleného režimu zážitku z jazdy. Vozidlo BMW M dostalo do sériovej výbavy aj M športový diferenciál a M športový brzdový systém, voliteľne dostupný aj pre ostatné modely.

Svieži dizajn, M Sport Package teraz štandardom

V prednej časti nového modelu BMW radu 2 Coupé dostali obličky rámu masky chladiča BMW povrchovú úpravu s perleťovým chrómom. Bočné prahy a spodná časť zadného nárazníka nemajú čierne lakovanie, no vo farbe vozidla. Vysokolesklá čierna farba vložky difúzora vytvára kontrastný efekt na zadnej časti vozidla.

BMW M240i xDrive Coupé

Model BMW M240i xDrive Coupé dostal svoju vlastnú verziu M špecifických dizajnových prvkov. Tie upravujú prívod chladiaceho vzduchu a aerodynamickú rovnováhu. Zahŕňajú vysoko lesklé čierne vložky pre bočné prívody vzduchu, čierny okraj predného spojlera, špecifický zadný spojler a lichobežníkové koncovky výfukového potrubia na ľavej a pravej strane zadného spojlera. Kryty vonkajších spätných zrkadiel automobilu BMW M teraz dostali vysokolesklú čiernu farbu.

BMW M240i xDrive Coupé

Súčasť štandardnej výbavy nového modelu BMW M240i xDrive Coupé a všetkých ostatných modelov M teraz dopĺňajú aj vysokolesklé prvky Shadow Line. Balík M Pro Sport Package, dostupný ako voliteľná výbava pre všetky varianty nového modelu BMW radu 2 Coupé, dotvára dynamický dizajn exteriéru svetlami M Shadow Line, M zadným spojlerom v zafírovo čiernej farbe a rozšíreným počtom vysokolesklých prvkov M Shadow Line. K dispozícii je aj M športový brzdový systém s červenými brzdovými strmeňmi a M bezpečnostnými pásmi.

Nové laky a disky kolies z ľahkej zliatiny

Ponuka lakov pre novú modelovú rodinu BMW radu 2 Coupé obsahuje dve základné farby a sedem metalických farieb. Do palety sa dostali aj dva matné laky z ponuky BMW Individual, sivá Frozen Pure Grey a modrá Frozen Portimao Blue. Dvojdverový model prvýkrát ponúkne aj metalické farby červená Fire Red a sivá Skyscraper Grey. Karosériu modelu BMW M240i xDrive Coupé teraz môže pokrývať základný modrý lak Zandvoort Blue.

BMW M240i xDrive Coupé

Všetky verzie nového modelu BMW radu 2 Coupé sa štandardne dodávajú s 18-palcovými (BMW M240i xDrive Coupé: 19-palcovými M diskami kolies z ľahkej zliatiny) dvojlúčovými M diskami kolies z ľahkej zliatiny s dvojfarebným povrchom. Nové 19-palcové dvojlúčové M disky kolies z ľahkej zliatiny tvoria súčasť voliteľnej výbavy. Dostupné sú buď v čiernej farbe Jetblack, alebo v dvojfarebnom vyhotovení. Ponuka BMW Individual zahŕňa aj výber nových 19-palcových diskov kolies z ľahkej zliatiny so vzorom Y-spoke a v dvojfarebnej povrchovej úprave. Všetky 19-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny obúvajú zmiešaný rozmer pneumatík.

BMW M240i xDrive Coupé

Nové športové a digitálne prvky v interiéri

Interiér nového modelu BMW radu 2 Coupé vytvára ideálne prostredie pre intenzívny zážitok z jazdy na štyroch sedadlách viac ako kedykoľvek predtým. Zadná línia strechy, vysoká stredová konzola a harmonicky zladené povrchy prístrojovej dosky a panelov dverí vytvárajú obklopujúci pocit priestoru. To ešte umocňuje antracitová farba stropu, ktorá tvorí súčasť balíka M Sport Package.

BMW M240i xDrive Coupé

Na digitalizáciu sa zameriavajú aj úpravy interiéru. Zakrivený displej BMW Curved Display zohráva pri intuitívnom ovládaní funkcií vozidla čoraz dôležitejšiu úlohu. Plne digitálny zobrazovací systém pozostáva z 12,3-palcového informačného displeja prístrojovej dosky a zo 14,9-palcového stredového ovládacieho displeja. Slúži ako platforma pre vynovené ovládanie BMW iDrive s QuickSelect založené na operačnom systéme BMW Operating System 8.5. To znamená, že funkcie automatickej klimatizácie a, ak sa nachádza vo výbave, vyhrievania sedadiel a volantu, možno ovládať dotykom na ovládacom displeji, alebo hlasovým príkazom. Na to nadväzuje ďalšie zníženie počtu tlačidiel a ovládacích prvkov v interiéri a zodpovedajúca úprava palubnej dosky. Nové ovládacie prvky na vetracích otvoroch v strede palubnej dosky a na strane vodiča a spolujazdca umožňujú nastavenie smeru prúdenia vzduchu otáčaním a nakláňaním.

BMW M240i xDrive Coupé

Štandardné ambientné osvetlenie v novom modeli BMW radu 2 Coupé zahŕňa aj nové vodopádové osvetlenie integrované do krytov centrálnych vetracích otvorov. Farbu a jas osvetlenia vodopádu možno upraviť podľa individuálnych preferencií, pričom užívatelia si môžu vybrať spomedzi deviatich farebných schém. Jednotlivé nastavenia farieb a jasu sú uložené v profile. Ovplyvňujú aj osvetlenie priestoru pre nohy, odkladaciu schránku v prednej časti stredovej konzoly a obrysy výplní dverí. Ponuka funkcií vnútorného osvetlenia zahŕňa aj náladovú animáciu privítania a rozlúčky, vrátane svetelného koberca vo vstupnom priestore a svetelných signálov na signalizáciu prichádzajúcich hovorov a voliteľne aj otvorených dverí.

Nové volanty, povrchy sedadiel a vnútorné obloženie

Rodina nových modelov BMW radu 2 Coupé ponúka v štandardnej výbave aj M kožený volant. Nová verzia dostala dole zrezaný veniec volantu, precízne upravené ramená a diskrétne stredové označenie. Športovú atmosféru interiéru podčiarkuje aj červený stredový ukazovateľ na pozícii 12 hodín a kontrastné prešívanie vo farbách BMW M GmbH.

K intenzívnemu zážitku z jazdy v novom modeli BMW radu 2 Coupé prispievajú aj vyhrievané športové sedadlá vodiča a spolujazdca dodávané v štandardnej výbave. Elektricky ovládané možnosti nastavenia, vrátane pamäťovej funkcie na strane vodiča a bedrovej opierky, tvoria súčasť voliteľnej výbavy. M športové sedadlá, dostupné aj ako voliteľná výbava, ponúkajú po stlačení tlačidla široké možnosti nastavenia, ako aj bedrovú opierku a čiastočne integrované opierky hlavy. Vďaka svojmu charakteru a nastaviteľnej šírke operadla poskytujú optimálnu bočnú oporu pri dynamickom prejazde zákrutami. Obrysy zadných sedadiel a ich integrované opierky hlavy im dodávajú výrazný individuálny charakter.

BMW M240i xDrive Coupé

Nové čierne sedadlá M Performtex stelesňujú progresívny športový charakter vozidla. Štandardne sa dodávajú do všetkých modelových verzií novej rodiny BMW radu 2 Coupé. Toto inovatívne velúrové čalúnenie kombinuje vysokokvalitné materiály a športový dizajn s nízkou hmotnosťou a s výrobným procesom optimalizovaným pre udržateľnosť. Voliteľné perforované čalúnenie Sensatec je teraz dostupné v čiernej a koňakovej farbe, ako aj v novej verzii Tacora Red s ozdobným prešívaním. Nová čierna verzia koženého obloženia Vernasca s červenými akcentmi je k dispozícii ako voliteľná výbava.

Ponuka voliteľných interiérových prvkov pre nové BMW radu 2 Coupé obsahuje aj niekoľko atraktívnych doplnkov. Alternatívu k štandardnej antracitovej hliníkovej povrchovej úprave Rhombus predstavujú jemne svetlé drevené povrchy Fineline s otvorenými pórmi a jaseňové sivo-modré s otvorenými pórmi, ako aj obloženie interiéru M Carbon Fibre. Ešte exkluzívnejšie možnosti prispôsobenia prémiovej atmosféry interiéru ponúka ďalšia nová špeciálna výbava. Krištáľové prvky CraftedClarity dodávajú voliču prevodovky, ovládaču BMW Controller a tlačidlu štart/stop mimoriadne kvalitný vzhľad a dojem.

Intuitívne ovládanie, inovatívne digitálne služby: BMW Operating System 8.5 a BMW iDrive s QuickSelect

V novej verzii modelu BMW radu 2 Coupé vytvára operačný systém BMW Operating System 8.5 základ pre mimoriadne intuitívne a pohodlné ovládanie prostredníctvom vylepšeného rozhrania BMW iDrive s QuickSelect a využívaním inovatívnych digitálnych služieb. Systém je teraz ešte konzistentnejší a možno ho ovládať pomocou dotykovej funkcie na ovládacom displeji a prirodzeného jazyka prostredníctvom inteligentného osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. Aktuálna verzia BMW iDrive obsahuje novú domovskú obrazovku, ktorá na veľkej ploche neustále zobrazuje mapu navigačného systému, alebo iné individuálne voliteľné informácie. Na strane vodiča sa nachádzajú widgety zobrazené na rovnakej úrovni vo zvislej lište a možno ich vybrať priamo pomocou skratky QuickSelect bez nutnosti prepínania do nižších úrovní menu. Nová, plochá štruktúra menu výrazne uľahčuje navigáciu medzi rôznymi funkciami a pomáha vodičovi nového modelu BMW radu 2 Coupé sústrediť sa na dopravnú situáciu.

BMW M240i xDrive Coupé

Inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant teraz možno ovládať vo švédčine, poľštine a holandčine. Na ovládacom displeji pribudla možnosť výberu spomedzi dvoch vizualizácií digitálneho spoločníka. V reakcii na zvolené hlasové povely sa tam zobrazujú aj ďalšie grafické symboly.

Navigačný systém BMW Maps, ktorý tvorí súčasť štandardnej výbavy nového modelu BMW radu 2 Coupé ako súčasť BMW Live Cockpit Plus, využíva operačný systém Operating System BMW 8.5 a ponúka ešte jednoduchšie zadávanie cieľa, dodatočné informácie počas jazdy a ďalšie optimalizácie pre rýchle a presné navádzanie po trase. V spojení s voliteľným BMW Live Cockpit Professional dopĺňa plnofarebný BMW Head-Up displej funkcia rozšírenej reality Augmented View. Vylepšuje zobrazenie mapy navigačného systému o kontextové informácie v reálnom čase. Živý videostream z pohľadu vodiča sa zobrazuje na ovládacom displeji, alebo na informačnom displeji doplnený o aktuálne relevantné informácie, ako sú napríklad smerové šípky pre presné navádzanie po trase.

Nový model BMW radu 2 Coupé uľahčuje prepojenie vozidla s BMW ID zákazníka a aplikáciou My BMW. Zákazníci môžu v mnohých európskych krajinách využiť BMW ID na digitálne platby parkovného priamo z vozidla. Vo vozidle štandardne možno aktivovať osobnú eSIM. Využíva štandard mobilnej telefónnej siete 5G a umožňuje zákazníkom využívať komunikačné a sieťové funkcie zmluvy s mobilným telefónom vo vozidle – aj keď pri sebe nemajú svoj smartfón. Do štandardnej výbavy patrí aj integrácia smartfónu s rozhraniami Apple CarPlay® a Android Auto™.

BMW M240i xDrive Coupé

Výrazne rozšírená štandardná výbava, cielená individualizácia

Okrem prvkov, ktoré tvoria obsah balíka M Sport Package, ponúka nový model BMW radu 2 Coupé širokú škálu dodatočnej štandardnej výbavy, ktorá zvyšuje radosť z jazdy. Zahŕňa vyhrievané predné sedadlá, balík vonkajších spätných zrkadiel a alarm. Nový model BMW M240i xDrive Coupé štandardne prichádza aj s presklením chrániacim pred slnečným žiarením.

Rozšíril sa aj rozsah štandardne dodávaných systémov dostupných pre poloautonómnu jazdu a parkovanie. Parkovací asistent Parking Assistant preberá v novom modeli BMW radu 2 Coupé všetky úlohy zrýchľovania, brzdenia, riadenia a radenia prevodových stupňov počas parkovacích manévrov. Medzi jeho funkcie patrí aj Park Distance Control s prednými a zadnými senzormi, ako aj asistent pri cúvaní Reversing Assistant. Medzi ďalšie štandardné prvky patrí varovanie pred kolíziou vpredu, výstraha pred opustením jazdného pruhu Lane Departure Warning, systém udržiavania rýchlosti s funkciou brzdenia a Speed Limit Info, ktorý rozpoznáva dopravné značky, aj vrátane zobrazovania značky Zákaz predbiehania.

BMW M240i xDrive Coupé

Voliteľné systémy zahŕňajú Driving Assistant, systém udržiavania rýchlosti s funkciou Stop & Go a Parking Assistant Plus. Ponuka voliteľnej výbavy zahŕňa aj asistent diaľkových svetiel, BMW Drive Recorder, elektricky ovládané sklenené strešné okno, ťažné zariadenie s odnímateľnou guľou, ozvučenie Harman Kardon Surround Sound System a zvýraznené plochy v obložení dverí vo farbách BMW M GmbH.

BMW M240i xDrive Coupé

Nové balíky výbavy umožňujú cielenú individualizáciu. Prvýkrát si budúci majitelia nového modelu BMW radu 2 Coupé môžu zvoliť balík Premium, ktorý zahŕňa komfortný vstup Comfort Access, adaptívne LED svetlomety a bezdrôtovú nabíjaciu podložku pre bezdrôtové nabíjanie smartfónov. Nový balík inovácií teraz zahŕňa možnosti Driving Assistant a Parking Assistant Plus, ako aj BMW Live Cockpit Professional a BMW Head-Up Display.

BMW M240i xDrive Coupé

Ponuka zahŕňa aj špecifický balík M Technology Package pre model BMW M240i Coupé. S optimalizovaným chladiacim systémom pre chladenie motora a plniaceho vzduchu, ako aj väčšími brzdovými kotúčmi pre M športový brzdový systém vytvára ideálne podmienky pre vzrušujúci zážitok z výkonu na pretekárskej dráhe.

Spracoval: Miro Vilím, Zdroj: BMW


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.