Miro Vilím

12.04.2023

BMW

Automobilka BMW už pri uvedení svojho najnovšieho počinu v kategórii SUV potvrdila príchod modelu Label Red. Zvýšenie výkonu a ďalšie zvýraznenie kontroverzného dizajnu kričí, pozrite sa na mňa!


Systémový výkon pohonnej sústavy M HYBRID dosahuje hodnotu 550 kW (748 koní) a 1.000 Nm, spaľovací motor poskytuje 430 kW (585 koní) pri 5.600 otáčkach za minútu, elektromotor integrovaný do osemstupňovej automatickej prevodovky M Steptronic má výkon až 145 kW (197 koní) a 280 Nm.

Výkon elektrického motora je teda rovnaký ako v prípade „základnej“ verzie modelu XM, porciu výkonu naviac teda obstaráva výlučne benzínový motor V8 biturbo, ktorý je silnejší o 70 kW (95 koní). Maximálna hodnota krútiaceho momentu spaľovacieho motora vzrástla o 100 Nm na 750 Nm a je dostupná v širokom pásme od 1.800 do 5.400 otáčok za minútu. Celkový systémový krútiaci moment je vyšší o 200 Nm, teda predstavuje 1.000 Nm.   

Patentovaný systém predradeného stupňa medzi rotorom elektromotora a vstupným hriadeľom prevodovky elektromotora umožňuje zvýšenie krútiaceho momentu produkovaného elektromotorom na efektívne maximum 450 Nm na vstupnom hriadeli z motora do prevodovky.

Prenos výkonu na všetky štyri kolesá zabezpečuje pohon M xDrive so športovým zadným diferenciálom M Sport, zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá 3,8 sekundy. Maximálna rýchlosť  je elektronicky obmedzená na 250 km/h, no na požiadanie dodávaný balík M Driver's Package ju posunie na 290 km/h. Pre porovnanie, BMW X5 M Competition s výkonom 460 kW (625 koní) potrebuje zrýchlenie z nuly na 100 km/h len 3,9 sekundy, jeho maximálna rýchlosť je rovnakých 250 km/h, resp. 290 km/h.

 

 

BMW XM Label Red

Okrem posilňovacieho efektu pri akcelerácii plní elektromotor aj podpornú úlohu pri stálom zaťažení, čím pomáha zvyšovať účinnosť spaľovacieho motora. Vďaka tomu dosahuje model BMW XM Label Red podľa cyklu WLTP priemernú spotrebu benzínu 1,7 – 1,6 litra na 100 kilometrov, kombinovanú spotrebu elektrickej energie 34,5 – 33,0 kWh na 100 kilometrov a emisie CO2 39 – 35 gramov na kilometer.

BMW XM Label Red

Lítium-iónová batéria vyniká vysokou hustotou energie na úrovni článku a batérie a poskytuje 25,7 kWh využiteľnej energie. Spolu s vysokou účinnosťou elektromotora a systémom inteligentného riadenia energie to podľa cyklu WLTP umožňuje dojazd na čisto elektrický pohon do vzdialenosti 75 – 83 kilometrov. V čisto elektrickom režime dosahuje vozidlo najvyššiu rýchlosť 140 km/h.

BMW XM Label Red

Štandardná výbava modelu BMW XM Label Red zahŕňa adaptívne M odpruženie Professional s elektronicky riadenými tlmičmi a aktívnou stabilizáciou nakláňania s funkciou Active Roll Comfort, ako aj Integrálne aktívne riadenie. Brzdový systém M Sport využíva vpredu šesťpiestikové brzdy s pevným strmeňom a vzadu jednopiestikové brzdy s plávajúcim strmeňom. Spolupracuje s najnovšou generáciou integrovaného brzdového systému, ktorý vytvára precízne nastavenú brzdnú silu spojením rekuperácie a tradičnej trecej brzdy, pričom vodičovi poskytuje možnosť dvoch úrovní nastavenia citlivosti brzdového pedála.

BMW XM Label Red

Charakteristickým dizajnovým znakom verzie Label Red je použitie červeného lemu v metalickej farbe Toronto Red, červená farba sa vyskytuje aj na označení modelu a vložiek kolies. V limitovanej 500 kusovej edícii, ktorej základom je farebný odtieň Frozen Carbon Black sa červená farba objavuje aj na ráme obličiek BMW M a na vložke zadného difúzora. Čierno-červená kombinácia sa nachádza aj v interiéri.

BMW XM Label Red

Ak by ste predsa len nemali záujem o červený lem, môžete si lemovanie objedať aj v čiernej farbe. Spektrum odtieňov exteriérových lakov dostupných pre nový model zahŕňa jednu bežnú a osem metalických verzií. Zákazníci si môžu vybrať aj z viac ako 50 špeciálnych lakov z ponuky BMW Individual vrátane nového zeleného laku BMW Individual Urban Green, modrej metalízy BMW Individual Petrol Mica, zelenej metalízy BMW Individual Anglesey Green a fialovej metalízy BMW Individual Sepia. 

BMW XM Label Red

BMW XM Label Red bude mať svetovú premiéru na medzinárodnom autosalóne Auto Shanghai v apríli 2023. Čína je popri USA a Blízkom východe jedným z najdôležitejších predajných regiónov pre BMW XM Label Red. U predajcov si ho bude možné objednať od 28. apríla 2023, vyrábať sa začne v auguste 2023.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: BMW


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.