Miro Vilím

14.09.2022

Ford

Siedma generácia ikony športových vozidiel z Ameriky zdieľa legendárne meno Mustang s elektrickým crossoverom a v najnovšej generácii dostala digitálny prístrojový panel. To podstatné však zostáva, aj nový Mustang má pod kapotou benzínový osemvalecmanuálnu prevodovku.


Viac ako 10 miliónov exemplárov predaných počas 58 rokov od uvedenia prvej generácie a titul najpredávanejšieho športového vozidla na svete sú dostatočnými dôvodmi, prečo Ford napriek významným investíciám do elektromobility venoval takú pozornosť novej generácii Mustangu so spaľovacími motormi.

Rovnako ako v predchádzajúcej generácii prichádza nový Mustang v dvoch karosárskych verziách, ako kupé a ako kabriolet. Pohonné jednotky sú evolúciou motorov z predchádzajúcej generácie a po prvýkrát sa objavuje označenie Dark Horse.

Ford Mustang EcoBoost je poháňaný prepĺňaným štvorvalcovým motorom s objemom 2,3 litra a hoci automobilka zatiaľ neuvádza údaje o výkone, môžeme očakávať mierny nárast výkonu aj krútiaceho momentu. Ostatná generácia štvorvalcového Mustangu mala na európskom trhu výkon 290 koní a 440 Nm, avšak aktuálny slovenský cenník Mustangu ponúka len vidlicové osemvalce. Podľa predbežných technických údajov zabezpečuje pre model EcoBoost prenos výkonu na zadné kolesá výlučne manuálna šesťstupňová prevodovka Getrag a sériový diferenciál s obmedzenou svornosťou, desaťstupňový automat zatiaľ nie je ako opcia k dispozícii.

Ford Mustang 2023

Štvorvalcový model má konvenčné tlmiče, adaptívne tlmiče MagneRide sú za príplatok. Za dôležité považujeme údaje o brzdovej sústave, hoci oficiálne dáta máme len k prednej náprave. Štandardnou výbavou sú predné kotúče s rozmermi 320x30 mm s dvojpiestikovými brzdičmi s priemerom 43 mm. Ako opcia sú k dispozícii šesťpiestikové Brembá (36 mm) s rozmermi 390x36 milimetrov.

Ford Mustang

Mustang EcoBoost je v sérii postavený na sedemnásťpalcových diskoch s pneumatikami s rozmerom 235/55 R17. Ako opcia sú k dispozícii nielen osemnástky 235/50, ale aj devätnásťpalcové kolesá s pneu 255/40 R19, či dokonca dvadiatky s rozmerom 265/35 R20. S balíkom Performace sú k dispozícii pneu s rozmerom 255/40 R19.

Ford Mustang

Ford Mustang GT poháňa atmosférický vidlicový osemvalec Coyote s päťlitrovým objemom. Výkon sa očakáva na úrovni približne 480 koní, čo by zodpovedalo nielen nárastu oproti sériovému výkonu európskej verzie (449 koní), ale prekonalo by aj model Mach 1 s výkonom 460 koní. Prenos výkonu na zadnú nápravu opäť zabezpečuje manuálna šesťstupňová prevodovka od Getragu, ale oproti štvorvalcu je k dispozícii ako opcia aj desaťstupňová automatická prevodovka.   

Ford Mustang

Podobne ako model EcoBoost má aj osemvalec konvenčné tlmiče, adaptívne MagneRide sú za príplatok. Oproti základnému modelu Ecoboost má model GT väčšie brzdy, štandardom sú kotúče s rozmerom 352x32 mm vpredu a štvorpiestikové brzdiče s priemerom 46 mm. Ako opcia je k dispozícii rovnaká sústava Brembo s rozmerom 390x36 mm.

Ford Mustang

Štandardom pre osemvalcový model GT sú osemnásťpalcové kolesá s pneumatikami v rozmere 255/45 R18, ale za príplatok sú k dispozícii devätnásťpalcové kolesá s pneu 255/40 R19, či dokonca dvadiatky s rozmerom 265/35 R20. S balíkom Performace sú k dispozícii pneu s rozmerom 255/40 R19 vpredu a 275/40 R19 vzadu.

Ford Mustang

Vrcholným modelom siedmej generácie ´Stangu je nateraz model Dark Horse. Jeho pohon opäť zabezpečuje päťlitrový vidlicový osemvalec Coyote, tentoraz s výkonom 500 koní. Automobilka ho označuje za najschopnejší Mustang s týmto motorom. Popri zvýšeniu výkonu motora majú dodatočné technické chuťovky zlepšovať schopnosť rýchlej jazdy aj na trati. Štandardne je Dark Horse vybavený manuálnou šesťstupňovou prevodovkou TREMEC, s dodatočným chladičom prevodového oleja a radiacou pákou zakončenou „titánovou guľou vytvorenou 3D tlačiarňou“.

Ford Mustang Dark Horse

Ďalšie úpravy zahŕňajú chladenie bŕzd, dodatočné chladiče motora a zadnej nápravy. Popri manuálnej prevodovke je k dispozícii aj desaťstupňový automat. Štandardom pre model Dark Horse sú brzdy Brembo s rozmerom 390x36 mm, adaptívne tlmiče MagneRide a silnejšie stabilizátory.

Ford Mustang Dark Horse

Vrcholnný model nového radu plnokrvníkov v sérii obúva pneu s rozmerom 255/40 R19 vpredu a 275/40 R19 vzadu, v rámci balka Handling sú k dispozícii pneumatiky s rozmerom 305ú30 R19 vpredu a 315/30 R19 vzadu, balík Performance má vpredu pneu 255/40 R19 a vzadu 275/40 R19.

Ford Mustang Dark Horse

Digitálny prístrojový štít nového Mustangu má uhlopriečku 12,4 palca, obrazovka nového multimediálneho systému SYNC 4 má 13,2 palca. Hoci nie som veľkým fanúšikom digitalizácie, nová prístrojovka posúva Mustang do digitálnej doby a rozhodne nebude prekážkou jazdeckých zážitkov.  

Ford Mustang Dark Horse

Ford Mustang je najpredávanejším športovým vozidlom na svete. Áno, dôležitým faktorom je aj stále priaznivá cena. Mustang GT šiestej generácie s atmosférickým päťlitrovým motorom V8 a výkonom 449 koní, silou 529 Nm a manuálnou prevodovkou je v slovenskom cenníku od 54.990,- EUR. To znamená, že aj s niekoľkými príplatkami je cenou na úrovni Volkswagenu Golf R. Prosím?!

Ford Mustang Dark Horse

Mustang však okrem priaznivej ceny ponúka skutočné emócie. Nielen v podobe zvučného osemvalca a ohromného charakteru, ale po zohriatí pneumatík je až prekvapujúco schopným jazdeckým autom aj na európske pomery.

Ford Mustang Dark Horse

Ford, ďakujeme a tešíme sa na európsku premiéru...

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Ford      

 


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.