Miro Vilím

03.02.2023

Pavol Gemeiner

Značka Mercedes-Benz obhájila na slovenskom trhu pozíciu najpredávanejších prémiových automobilov a medzi jej najúspešnejšími modelmi sú tie najdrahšie z portfólia automobilky.   


Podľa štatistík registrácií nových vozidiel Združenia automobilového priemyslu SR (ZAP SR) bolo registrovaných 2.998 vozidiel značky Mercedes-Benz a to v kategórii osobných vozidiel M1 (2 631 kusov), ako aj v kategórii úžitkových automobilov N1 (367 kusov).

Z hľadiska celkového trhového podielu vyššie uvedené predaje znamenajú 8. miesto medzi osobnými a 9. miesto medzi úžitkovými vozidlami.

Automobilka Mercedes-Benz sa v rámci svojej stratégie zamerala na zvýšenie predaja v najluxusnejšom segmente (Top-End Luxury). Úspešnosť tohto smerovania potvrdzuje nielen záujem o luxusné limuzíny Triedy S (173 kusov, z toho 26 kusov Maybach) a luxusné SUV GLS (151 kusov, z toho 26 kusov Maybach).

Úspešný bol aj predaj vozidiel značky Mercedes-AMG (281 kusov, medziročný nárast o takmer 36 percent), či 52 automobilov Mercedes-Maybach (medziročný nárast o takmer 80 percent). Značka Mercedes-Maybach si predaje rovným dielom rozdelila medzi luxusnú limuzínuTriedy S a model GLS. 

Značka Mercedes-Benz ponúka na Slovensku široké portfólio modelov od kompaktných vozidiel až po veľké limuzíny a SUV. Napriek tomu preferencie zákazníkov na slovenskom trhu jednoznačne smerujú k SUV a veľkopriestorovým automobilom.

 

Mercedes-Benz G 500 4MATIC

Na prvom mieste v predajoch sa v roku 2022 so 461 kusmi umiestnil Mercedes-Benz GLE, pričom až 335 zákazníkov sa rozhodlo pre verziu SUV a 126 pre verziu kupé.

Mercedes-AMG GLE 53 4MATICMercedes-AMG GLE 53 4MATIC

Druhým najpredávanejším modelom s 280 kusmi sa stalo SUV strednej triedy GLC, ktorého nová generácia bola na trh uvedená len koncom minulého roka a jej výrazný vstup do štatistík sa očakáva v tomto roku.

Mercedes-Benz GLC 220 d 4MATICMercedes-Benz GLC 220 d 4MATIC

Tretie miesto za 264 registrovaných kusov patrí veľkopriestorovej a mimoriadne všestrannej Triede V, pričom 16 zákazníkov sa rozhodlo pre jej obytnú verziu s označením Marco Polo.

Mercedes-Benz V 300 d 4MATICMercedes-Benz V 300 d 4MATIC

Obľubu vozidiel zo segmentu SUV a špecifiká slovenského trhu dokumentuje aj štvrté miesto pre kultovú Triedu G so 182 registrovanými vozidlami.

Mercedes-Benz G 500 4MATICMercedes-Benz G 500 4MATIC

Medzi výrobcami prémiových automobilov patrí značke Mercedes-Benz prvé miesto v segmente osobných vozidiel, na čele hodnotenia prémiového segmentu sa značka nachádza aj medzi elektrickými vozidlami (188 ks) a hybridnými vozidlami dobíjateľnými zo siete (208 ks). Napriek tomu, že na Slovensku nie je žiadna štátna podpora pre elektrifikované vozidlá, viac ako 70-percentný medziročný nárast registrácií čisto elektrických hodnotí slovenské zastúpenie značky ako vynikajúci výsledok.

Mercedes-Benz EQB 350 4MATICMercedes-Benz EQB 350 4MATIC

Okrem tradičných benzínových a naftových motorizácií si zákazníci môžu zvoliť aj z viacerých verzií elektrifikovaných pohonov. Dôveru zákazníkov v takýto druh pohonu dokumentuje 396 vozidiel s čisto elektrickým, prípadne hybridným pohonom dobíjateľným zo siete, čo predstavuje viac ako 15-percentný podiel na všetkých registrovaných osobných vozidlách značky s hviezdou v znaku na Slovensku.

Mercedes-Benz C 400 e 4MATICMercedes-Benz C 400 e 4MATIC

Výlučné postavenie na trhu má kombinácia naftového motora s elektromotorom a akumulátormi dobíjateľnými z elektrickej siete so 123 registrovanými vozidlami. Celkovo sa v minulom roku registrovalo na Slovensku 208 hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete, za nimi nasledujú so 188 kusmi čisto elektrické automobily. V obidvoch prípadoch sa Mercedes-Benz umiestnil na druhej priečke spomedzi všetkých automobilových značiek. Najpredávanejším hybridným modelom bolo GLE 350de 4MATIC so 72 registráciami, najúspešnejším elektrickým modelom bolo EQB (58 kusov) a veľkým prekvapením boli predaje modelu EQS, ktorý dosiahol až 38 registrácií.

Mercedes-Benz GLE 350de 4MATICMercedes-Benz GLE 350de 4MATIC

V roku 2023 predstaví značka Mercedes-Benz niekoľko zásadných noviniek, tou najdôležitejšou však zrejme bude nová Trieda E.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Mercedes-Benz Slovakia

Foto: Archív redakcie (Pavol Gemeiner, Andrej Šuhaj - EQB a C klasse, Jakub Čajko - GLE hybrid, Miro Vilím - GLC),  


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.