Amy Zaťková

08.07.2024

Honda

Štvrťstoročie venované úspechom v oblasti hybridnej technológie aplikovanej na modeloch značky Honda si zaslúži nielen pochvalu, ale aj poriadnu oslavu.


Automobilka Honda svoj 25 ročný úspech v hybridizácii svojich modelov oslávi veľkolepo – predstavením konceptu svojho legendárneho modelu Prelude. V Európe bude Prelude debutovať na podujatí Goodwood Festival of Speed. Ešte pred verejným odhalením na spomínanom podujatí Honda potvrdzuje, že Prelude sa vráti aj do Európy.

Koncepčný model má už za sebou predstavenie na Japan Mobility Show, teraz si to namierilo k nám, do Európy. Nový Prelude má stelesniť záväzok spoločnosti Honda k elektrifikácii v podobe štýlového a dynamického balíka.

Prelude, ako ho poznáme, sa  v Európe predstavil pred 45 rokmi a patril (aj patrí) k vysoko výkonným a špičkovým technológiám od Hondy. Po piatich generáciách, v roku 2001, žiaľ prišla jeho derniéra.

Dnes ale svitá nádej novej éry a ako aj samotný názov Prelude evokuje úvodnú hudbu, Prelude sa zaraďuje ako predchodca budúcich modelov a má byť stelesnením záväzku spoločnosti k športovým výkonom svojich modelov.

Honda Prelude Hybrid

Ako Tomoyuki Yamagami, hlavný inžinier Hondy, povedal: „Nový Prelude nie je len najnovšou kapitolou v našom neustále sa rozvíjajúcom príbehu, je to aj výsledok 25 rokov priekopníckeho výskumu a vývoja v oblasti hybridných technológií. Zaistili sme, že si tento model uchováva svoju športovú DNA dokonalou kombináciou účinnosti a environmetálnych výhod elektrickej jazdy so vzrušujúcimi zážitkami za volantom, vďaka čomu oslobodí používateľov z každodennej rutiny a prinesie im ešte väčšiu radosť z jazdy. Je kľúčovým krokom k nášmu záväzku, že 100 % predaných nových vozidiel do roku 2040 bude s elektrickou batériou alebo s vodíkovým palivovým článkom.”

Honda Prelude Hybrid

Prvým sériovým hybridným vozidlom Hondy bol pred 25 rokmi predstavený Insight Coupe. V roku 2003 prišiel na trh model Civic IMA, ktorý prepojil 1,3 litrový štvorvalcový motor i-VTEC s plynule meniteľným prevodom (CVT) s elektromotorom s výkonom 20 koní.

Honda Prelude Hybrid

Model CR-Z sa predstavil v roku 2010 a bol kombináciou jedinečného paralelného hybridného systému IMA spoločnosti Honda s 1,5-litrovým benzínovým motorom s manuálnou prevodovkou.

Honda Prelude Hybrid

Rok 2011 priniesol hybridný Jazz aj s preslávenými Magic Seats a o päť rokov neskôr Honda predstavila famózny superšport NSX, toho času vybavený technologicky najpokročilejšou hybridnou pohonnou jednotkou s pohonom všetkých kolies.

Honda Prelude Hybrid

Hybridná technológia vozidla Honda NSX posunula hranice výkonu a ovládateľnosti, a zároveň kládla dôraz aj na efektivitu a udržateľnosť z hľadiska životného prostredia. Táto integrácia hybridného pohonu v supervozidle stanovila nový štandard pre automobilový priemysel a spojila to najlepšie z oboch svetov.

Honda Prelude Hybrid

Dnes sú s pohonom e:HEV dostupné modely Jazz, Civic, HR-V, ZR-V a CR-V. Honda Civic Hybrid si svoju slávu zažíva od roku 2022 a rok 2023 patril nielen hybridnému CR-V, ale aj novému modelu ZR-V, štýlovému a výkonnému SUV segmentu C. Zatiaľ menej známy model ZR-V premosťuje priepasť medzi HR-V a CR-V.

Honda Prelude Hybrid

Honda ponúka širokú škálu elektrifikovaných modelov značky, ale na nový Prelude sa tešíme.

Honda Prelude Hybrid

Honda Prelude Hybrid

Podľa doterajších informácií by základom pohonného ústrojenstva mal byť dvojlitrový benzínový motor spárovaný s dvomi elektromormi, teda riešenie použité okrem iného aj v aktuálnom modeli Honda Civic.  

Autor: Amy Zaťková, Foto: Honda


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.