Miro Vilím

24.05.2023

Volkswagen

Volkswagen Touareg je tu s nami už 21 rokov a jeho tretia generácia práve predstavuje modelové zmeny, ktoré prinášajú nový dizajn a technológie.


Výrazné zmeny prináša predný nárazník, ktorý má jednoduchšie základné línie a dostal nové výplne odlišné pre jednotlivé verzie. Úplnou novinkou sú predné IQ.Light HD-LED-Matrix svetlomety obsahujúce tri LED moduly a tri LED elementy v tvare písmena L pre denné svietenie. Nové matrixové svetlomety sú spojené svietiacou lištou cez celú šírku masky chladiča, samozrejme s výnimkou nepodsvieteného loga automobilky.

Podobne ako pred faceliftom, pre verzie Elegance a R-Line je maska chladiča ozdobená výraznými chrómovými lištami. Tie v prípade Black Style balíka (pre R-Line) a modelu Touareg R nahrádzajú čierne lišty s vysokým leskom. Jednotlivé verzie majú aj odlišné predné nárazníky, ktoré sú ale z veľkej časti (najmä pre model R-Line) zaslepené.

Silueta veľkého SUV samozrejme zostala zachovaná, disky z ľahkých zliatin sú k dispozícii v nových dizajnoch „Coventry“ (19 palcov, séria pre R-Line), „Braga“ (20 palcov, séria pre model R), „Napoli“ (21 palcov) a „Leeds“ (21 palcov). Kryty vonkajších spätných zrkadiel zároveň ukrývajú projektory zobrazujúce logo VW alebo písmeno R.

Pre model Touareg R sú k dispozícii aj 22 palcové disky kolies „Estoril“ a tiež nová farba „Silicon Gray Matt“, ktorá dopĺňa tradičnú eRkovú farbu „Lapiz Blue Metallic“. Pre všetky verzie výbav je k dispozícii nová titulná červená farba s názvom „Chilli Red Metallic“, ktorá dala názov aj tomuto článku.

Volkswagen Touareg 2023

Azda najvýraznejšia zmena, ktorú facelift priniesol, sa týka zadných partií, ktoré nielenže obsahujú nové zadné svetlá, ktorých svetelný dizajn korešponduje s prednými reflektormi, ale tieto svetlá sú prepojené svetleným pásom, ktorý v prípade zapnutých svetiel rovnako svieti, s vypnutými hlavnými prednými svetlometmi je spojovací pás zvýraznený svetlou farbou. Ako prvý v Európe produkovaný Volkswagen je Touareg so svetlami IQ.Light HD-LED-Matrix k dispozícii aj s červenou farbou svietiacim logom na veku batožinového priestoru.    

Volkswagen Touareg 2023Nové 21 palcové kolesá "Leeds"

Nové IQ.Light HD-LED-Matrix sú tvorené celkom 38.432 elementmi mikro-LED (každé svetlo má 19.216 mikro-LEDiek), okrem výrazne lepšej svietivosti a presnejšiemu smerovaniu svetla majú nové svetlá príplatkovú možnosť tzv. Lane Light, svetleného koberca, ktorý zvýrazňuje používaný jazdný pruh. Rovnako je v spolupráci s asistenčným systémom Nightvision bodová osvetľovacia funkcia pre ľudí a zvieratá potenciálne vstupujúce do dráhy vozidla. Nové matrixové svetlomety dostane aj ďalšia generácia modelu Tiguan, ktorú očakávame už na jeseň tohto roka.

Volkswagen Touareg 2023

interiéri sú na prvý pohľad zmeny menej výrazné, známy vzhľad však dopĺňajú prvky, ktoré pôsobia hodnotným dojmom. Model Touareg prvýkrát dostal v štandardnej výbave pre všetky verzie (Base, Elegance, R-Line a R) digitálny Innovision Cockpit, obsahujúci virtuálny prístrojový panel s uhlopriečkou 30,5 centimetra a rozlíšením 1.920x720 pixelov a highendový infotainment systém „Discover Pro Max“ s centrálnym displejom s uhlopriečkou 38,1 cm a rozlíšením 1.920x1.020 pixelov. Tretím zobrazovacím rozhraním je príplatkový head-up displej.

Volkswagen Touareg 2023

Nové vstupy USB-C majú vyšší nabíjací výkon 45 Wattov (predtým 15 W) a umožňujú rýchlejšie nabíjanie energeticky náročných zariadení. V príplatkovej výbave figuruje aj prémiový audio systém Dynaudio s výkonom 730 Wattov.

Volkswagen Touareg 2023

Na základe podnetov od zákazníkov boli vylepšené aj výplne dverí a stredová konzola je teraz v mäkčenom vyhotovení s dvojitým prešívaním.

Volkswagen Touareg 2023

Interiér si vďaka delenej posuvnej zadnej lavici s polohovateľnými operadlami zachoval svoju vysokú variabilitu, základný objem batožinového priestoru 810 litrov (655 litrov pre hybridné verzie) je možné sklopením operadiel zadných sedadiel rozšíriť až na 1.800, resp. 1.675 litrov.

Volkswagen Touareg 2023

Technické zmeny prináša aj podvozok, ktorý svojim nastavením má na jednej strane poskytovať ešte vyšší jazdný komfort a na druhej strane ešte agilnejšie jazdné vlastnosti. Novinkou je senzor zaťaženia strechy, ktorý je spojený s elektronikou podvozka. Technické vylepšenia sa týkajú tak štandardného podvozka, ako aj príplatkového pneumatického podvozka. Na želanie sú k dispozícii aj športové pneumatiky pre 21 palcové kolesá, aktívne stabilizátory pre adaptívny podovzok a natáčanie zadnej nápravy. Už tradične sú k dispozícii aj viaceré jazdné režimy.     

Volkswagen Touareg 2023

S faceliftom modelového radu prichádza aj návrat všetkých známych motorizácií, žiaľ, s výnimkou charizmatického naftového osemvalca. Rovnako ako doteraz je k dispozícii motor V6 TDI v dvoch výkonových verziách, základ má 170 kW (231 koní) a 500 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 7,6 sekundy a maximálnu rýchlosť 222 km/h, silnejšia verzia disponuje výkonom 210 kW (286 koní) a silou 600 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h v tomto prípade trvá 6,3 sekundy a maximálna rýchlosť je 236 km/h.  

Volkswagen Touareg 2023

Do ponuky sa vracia aj benzínový šesťvalec V6 TSI s výkonom 250 kW (340 koní) a silou 450 Nm, zrýchlením z nuly na 100 km/h za 5,9 sekundy a maximálnou rýchlosťou 250 km/h predstihne obidve naftové verzie a zároveň je základom pre hybridné verzie.

Volkswagen Touareg 2023

Spomínaný benzínový motor V6 TSI je zároveň základom pre dva plug-in hybridné modely: Touareg eHybrid 4Motion so systémovým výkonom 280 kW (381 koní) a 600 Nm, vrcholom ponuky je Touareg R eHybrid 4Motion so systémovým výkonom 340 kW (462 koní) a 700 Nm. Slabší eHybrid zrýchli z nuly na 100 km/h za 6,3 sekundy, hybridné eRko potrebuje na rovnakú rýchlosť len 5,1 sekundy. Obidve verzie majú maximálnu rýchlosť limitovanú na 250 km/h. Hybridné modely majú batériu s kapacitou 17,9 kWh, využiteľnou 14,3 kWh, kapacita batéria, ako aj pomerne skromný nabíjací výkon 7,2 kW teda nový Touareg prevzal zo svojej pre-facelift verzie.  

Volkswagen Touareg 2023

Pre úplnosť dodávam, že všetky motorizácie, teda vrátane PHEV verzií môžu ťahať až 3,5 tonový brzdený príves.

Volkswagen Touareg 2023

Predpredaj nového modelu Touareg začína na vybraných trhoch už 24.5.2023 a s ohľadom na lepšiu výbavu, doladený podvozok a príťažlivé dizajnové zmeny je predpoklad, že facelfit tretej generácie pridá k doteraz predanému počtu kusov (1,13 milióna všetkých generácií) pekných pár stoviek tisíc kusov.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Volkswagen


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.