Miro Vilím

02.08.2023

Porsche

Porsche oslavuje 60. výročie modelu 911 špeciálnou edíciou, ktorá poteší najmä solventných puristov. Je to napríťažlivejší model radu 911? 


Výročný model počtom plánovaných exemplárov odkazuje na rok 1963 ako rok vzniku modelu 911 a my predpokladáme, že všetkých 1963 kusov už je rezervovaných.

Model 911 S/T kombinuje dizajnové elementy modelu GT3 RS a GT3 Touring a vďaka odľahčovacej kúre je najľahším modelom radu 992, DIN hmotnosť so všetkými prevádzkovými kvapalinami je len 1.380 kilogramov, čo je o 40 kilogramov menej ako v prípade GT3 Touring. Porsche 911 S/T je zároveň jediným modelom radu, ktorý má na prednej náprave dvojité lichobežníkové ramená kombinované s viacprvkovou zadnou nápravou bez natáčania zadných kolies. Pre výročný model Porsche vyvinulo novú odľahčenú spojku, ktorá spolu s jednohmotovým zotrvačníkom redukuje hmotnosť o 10,5 kg.  

Predná kapota, strecha, predné aerodynamické prvky, ako aj dvere sú vyrobené z karbónovými vláknami vystuženého plastu (CFRP). To isté platí pre zadný ochranný rám, zadný stabilizátor a pevnostný panel na zadnej náprave. Štandardom sú magnéziové kolesá, keramické brzdy PCCB, lítium-iónová batéria a odľahčené sklá. 

Výkon štvorlitrového atmosférického šesťvalca kombinovaného výlučne s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou je 386 kW (525 koní), čo aj s manuálnou prevodovkou umožňuje dosahovať zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 3,7 sekundy, maximálna rýchlosť je 300 km/h.

 

  

 

 

Menej extrémna aerodynamika je optimalizovaná pre použitie na ceste, namiesto veľkého zadného krídla má S/T podobne ako GT3 Touring výsuvný zadný spojler doplnený o prítlačnú lištu, tzv. Gurney flap.

Porsche 911 S/T

Predné pneumatiky majú rozmer 255/35 ZR 20, tie zadné 315/30 ZR 21. Ultravýkonné športové pneumatiky budú tie od Michelinu, Cup 2 R.

Porsche 911 S/TPorsche 911 S/TPorsche 911 S/TPorsche 911 S/T

Štandardom sú škrupinové športové sedadlá, ako opcia bez príplatku sú k dispozícii športové sedadlá plus nastaviteľné v štyroch smeroch. 

Porsche 911 S/T

Model 911 S/T bude ponúkaný aj v špeciálnom vyhotovení Heritage Design, ktoré je lakované v metalickej farbe Shoreblue a kolesá sú vo farbe "Ceramica". Na dverách môžete mať štartové číslo od 0 do 99.

Porsche 911 S/T

Interiér je v kombinácii čiernej a koňakovej kože, ďalším špecifickým prvkom sú označenia v zlatej farbe. Dizajnová edícia vás vyjde na 17.505,- EUR.

Porsche 911 S/T

Porsche ponúka budúcim majiteľom modelu S/T ako doplnok chronograf v cene 11.950,- EUR.

Porsche 911 S/T

Pri základnej cene 292.187,- EUR s DPH sa model 911 S/T stáva vrcholom modelového radu 911.

Autor: Miro Vilím, Foto: Porsche

     


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.