Miro Vilím

02.02.2024

Jakub Čajko

Automobilka Škoda má za sebou mimoriadne úspešný rok 2023, jej predaje vzrástli viac ako dvojnásobne (+25,8 %) oproti rastu celého slovenského trhu (11,6 %). V roku 2023 sa Škoda s trhovým podielom 19,8 % (17.419 vozidiel) stala jednoznačným lídrom trhu a jednotkou nielen medzi firemnými, ale aj súkromnými zákazníkmi.


Najpredávanejším vozidlom na Slovensku sa stala Octavia so 4.481 dodanými vozidlami, nasledovala Fabia (2.595 kusov, z toho 82 kusov Fabia 3 Combi), obľúbený crossover Kamiq (2.495 kusov), praktická Scala (2.382 kusov) a SUV Karoq (2.192 kusov). Modely Octavia, Fabia, Kamiq, Superb a Enyaq sa zároveň stali najpredávanejšími vozidlami vo svojich kategóriách za rok 2023.

Z modelového radu Octavia sa predalo až 2.818 kusov vo verzii Combi, praktický liftback Octavia zaknihoval 1.663 kusov. Vyrovnanejší podiel karosárskych verzií bol v prípade modelu Superb 3, z ktorého sa celkom predalo 1.328 kusov, z toho 655 kusov vo verzii liftback a 673 kusov Combi. Z pohľadu nielen slovenského trhu je teda mimoriadne dobrou správou, že štvrtá generácia modelu Superb uvedená na trh v tomto roku si na rozdiel od svojej koncernovej dvojičky ponechala aj verziu liftback.    

Ďalšou výraznou novinkou na slovenskom trhu v tomto roku bude druhá generácia modelu Kodiaq, z tej predchádzajúcej sa minulý rok predalo 1.564 kusov.

 

 

Škoda Octavia RS

Škoda taktiež priniesla na trh inovovaný model Enyaq s dlhším dojazdom, silnejšou batériou, rýchlejším nabíjaním, predohrevom batérie a množstvom ďalších vylepšení. Enyaq je zároveň najpredávanejším elektrickým modelom na Slovensku, celý modelový rad vrátane verzie Coupé si za uplynulý rok zaknihoval 382 nových registrácií (279 kusov SUV + 103 kusovCoupé). Škoda úspešne napreduje vo svojej ofenzíve bezemisných modelov a do roku 2026 plánuje uviesť na trh ďalších šesť nových vozidiel s výhradne elektrickým pohonom. Už tento rok to bude nový Elroq.

Škoda Octavia RS

Teší nás, že sa nám darí naďalej rásť a dokonca dvojnásobne predbehnúť rast samotného trhu s novými automobilmi na Slovensku. Dokazuje to obľúbenosť značky Škoda ako u firemných zákazníkov, tak i u súkromných osôb. To je signál, že situácia z predchádzajúceho náročného obdobia sa postupne stabilizuje, či už z pohľadu dodávateľských reťazcov, ako i dodacích lehôt. Viaceré nové modely, ktoré sa práve dostávajú na trh nám dávajú vietor do plachiet, aby sme mohli pokračovať v úspešnom kurze aj v roku 2024,“ uviedol Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Škoda Octavia RSŠkoda Octavia RS

Okrem spomínaných noviniek Superb (4. generácia) a Kodiaq (2. generácia) sa tento rok predstaví facelift najpredávanejšieho modelu, čím Octavia ďalej zvýši svoj mimoriadny predajný potenciál. Obľúbené modely RS sa vrátia, z ponuky však podobne ako v prípade modelu Superb bez náhrady vypadnú verzie Scout.

Škoda Octavia RS

Jednotka medzi firemnou i súkromnou klientelou

Značke Škoda sa okrem celkových čísel na Slovensku darilo aj v jednotlivých segmentoch. Číslo jedna sa stala pre súkromnú i firemnú klientelu. Z celkových predajov značky tvorilo až 76% predaje firemným zákazníkom (13.249 vozidiel), pričom predaj súkromným osobám predstavoval 24% (4.170 vozidiel). Práve u firemných (tzv. fleetových) zákazníkov sa najviac darilo modelom Fabia, Octavia, Kamiq, Karoq či Scala. Tieto modely si zákazníci najčastejšie volia pre nízke prevádzkové náklady a vysokú úžitkovú hodnotu v spojení s profesionálnou celoslovenskou sieťou autorizovaných partnerov Škoda. Firemným zákazníkom značka ponúka mnohé benefity, odborné poradenstvo alebo finančné zvýhodnenia už od jedného odobratého vozidla.

Škoda Octavia RSŠkoda Octavia RS

Päť rokov pohody s novými vozidlami Škoda

Značka Škoda je pre slovenských zákazníkov dlhodobo synonymom skvelého pomeru ceny a výkonu, ako aj vysokej zostatkovej hodnoty. Teraz je navyše možné získať automobily Škoda s výhodným balíkom tzv. piatich rokov pohody, čo znamená, že počas prvých piatich rokov vlastnenia automobilu sa o servisné náklady zákazník nestará. Vozidlo tak zákazník získava v predĺženej až päťročnej zárukes predplateným servisom na päť rokov zdarma, ktorý pokrýva všetky plánované servisné úkony v tomto období. 

Škoda Octavia RS

V praxi to znamená, že počas piatich rokov alebo 75 000 km sa nemusíte obávať, koľko vás bude stáť pravidelná údržba predpísaná výrobcom. Pravidelné servisné prehliadky, výmeny olejov, filtrov a ďalšieho materiálu sú totiž počas tohto obdobia bezplatné, vďaka čomu sa môžete spoľahnúť, že jazdíte s autom, ktoré je vždy v perfektnom stave,“ vysvetlil Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb v spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Škoda Octavia RS

Značke Škoda sa darilo aj na ostatných trhoch, keď pre uspokojenie dopytu v roku 2023 vyrobila vo svojich českých závodoch viac ako 781 000 vozidiel a v zahraničných závodoch viac ako 107 000 vozidiel značky Škoda, to je viac ako 888.000 vozidiel za rok 2023. Celkové predaje za rok 2023 predstavovali 866.800 kusov, čo je nárast o 18,5 % na svetových trhoch. 

Škoda Octavia RS

V roku 2023 vyrobila spoločnosť Škoda Auto v Mladej Boleslavi približne 556 000 vozidiel modelových radov Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq a Enyaq Coupé. Závod takisto vyrobil 349 021 kusov manuálnych prevodoviek MQ100 a MQ200, 1 736 815 náprav a 469 935 motorov EA211, ktoré sa montujú aj do vozidiel iných značiek koncernu Volkswagen. Okrem toho sa vyrobilo 165 606 batériových systémov pre plne elektrické vozidlá na platforme MEB a 147 625 batériových systémov pre plug-in hybridné vozidlá.

Škoda Octavia RS

Spoločnosť Škoda Auto vyrobila v roku 2023 v Kvasinách celkovo 225 000 vozidiel Karoq, Kodiaq, Superb a Superb iV. Štvrtá generácia modelov Superb sa bude vyrábať výlučne v závode v Bratislave, čím sa v českých Kvasinách uvoľnia kapacity pre zvýšenie výroby novej generácie modelu Kodiaq a modelu Karoq. Česká automobilka vyrobila vo Vrchlabí 686 066 automatických prevodoviek s priamym radením DQ200 pre svoje vlastné modely i pre ostatné značky koncernu.

Spracoval: Miro Vilím, Foto: Jakub Čajko, Zdroj: Škoda Auto Slovensko (tlačová správa)


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.