Miro Vilím

15.03.2022

Honda

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.


A to znamená, že tieto autá sa pravdepodobne už tento rok objavia aj v press parkoch slovenských importérov a my sa už teraz, opatrne, tešíme na osobné zoznámenie.

Vybrali sme päť, pre nás najočakávanejších, noviniek a postupne vám ich predstavíme v abecednom poradí. A keďže počas prípravy článku sa objavilo ešte jedno auto, na ktoré sme v záplave stoviek koní takmer zabudli, máme aj jedného žolíka.

Dnešná novinka je z budúcnosti, na rozdiel od predchádzajúcich áut sa predstavila zatiaľ len vo forme maskovaného prototypu, pre nás je však natoľko zásadná, že v našom prehľade nesmie chýbať.

Časť štvrtá: Honda Civic Type R

Prečo sa tešíme?            

Najostrejšia predokolka, možno posledná svojho druhu, manuálna prevodovka.

Čoho sa obávame?        

Z technického pohľadu ničoho, ale platí to, čo pri Formentore VZ5... dostaneme sa vôbec za volant?

Honda Civic Type R 2022

Honda Civic Type R má svoje nezastupiteľné miesto v srdciach fanúšikov japonských áut, ale aj rešpekt majiteľov rýchlych hothatchov z Európy. Štvrtá generácia (FK2) konečne preniesla najostrejší Civic do súčasnosti a nadelila mu turbo. Výkon medzigeneračne poskočil o 109 koní (228 kW / 310 koní) a maximum krútiaceho momentu narástlo viac ako dvojnásobne na 400 Nm.

Ostatná piata generácia (FK8) postavená na základe desiatej generácie modelu Civic pridala nielen symbolických 10 koní na výkone, ale zároveň podstatne viac komfortu pre každodenné použitie a zároveň viac rýchlosti. Medzigeneračný posun medzi FK2 a FK8 je vyjadrený časom 6,8 sekundy. To je rozdiel v časoch zajazdených na Severnej slučke okruhu Nürburgring. FK2 zajazdila čas 7:50,6 min, FK8 bola s časom 1:43,8 min až do príchodu ultimatívneho Renaultu R.S. Trophy R najrýchlejšou predokolkou na Nordschleife.

Honda Civic Type R 2022

Nový Civic Type R (FL2) už usilovne testuje na legendárnom nemeckom okruhu a bol by som veľmi prekvapený, ak by opäť nesiahol po titule najrýchlejšieho auta s predným pohonom. Popri testoch v Nemecku však vývoj prebieha aj v Japonsku na okruhu v Suzuke, ktorého rekord medzi autami s pohonom prednej nápravy drží s časom 2:23,99 min. práve FK8 Limited Edition.

Z okruhu v Suzuke sú aj fotografie v tomto článku zachytávajúce maskovaný prototyp po boku generácie FK8. Keď sa pozriete pozorne, uvidíte, že maskovanie tvoria aj siluety predchádzajúcich modelov Civicu Type R.

Honda Civic Type R 2022

Aký motor bude pod kapotou? Britský magazín Carwow priniesol špekulácie o možnom hybride so systémovým výkonom poháňajúcom obe nápravy, ale takéto úvahy odporujú doterajšiemu vývoju modelového radu Type R a nemajú technické, ale ani ekonomické opodstatnenie.

Najpravdepodobnejšie je využitie pohonnej jednotky z predchodcu, teda motoru 2,0 VTEC TURBO, pri predpokladanom symbolickom náraste výkonu. Očakávaný výkon by mohol dosiahnuť v prípade realistického odhadu 330 koní, ak by si Honda chcela postaviť najsilnejšiu predokolku, potrebovala by prekonať hranicu 350 koní (Ford Focus RS500) a to sa už nezdá pravdepodobné.      

Honda Civic Type R 2022

Hoci dizajn je oblečený do maskovacieho pyžamka, už teraz pohľad na karosériu odhaľuje, že nová generácia bude mať vďaka výrazne rozšíreným blatníkom širší rozchod kolies ako bežný Civic jedenástej generácie. Na rozdiel od predchodcu však bodykit nepôsobí tak expresívnym stvárnením, nazval by som ho dokonca elegantným. Celkovému dojmu pomáha aj novo koncipované zadné prítlačné krídlo.

Honda Civic Type R 2022

Interiér bude samozrejme vychádzať z jedenástej generácie modelu Civic, ktorý sa skutočne vydaril. Najväčšiu radosť jazdcovi však bude robiť manuálna šesťstupňová prevodovka, použitie akejkoľvek verzie automatickej prevodovky nepredpokladám.

 

Honda Civic Type R 2022

Honda Civic Type R sa oficiálne predstaví tento rok a ak všetko dobre pôjde, koncom roka 2022 alebo najneskôr začiatkom budúceho roka sa dostane aj k nám do Európy. Budeme veľmi dúfať, aby prišla aj na slovenský trh, pretože facelift FK8 sa na našom trhu oficiálne nepredával.

 

Honda Civic Type R 2022

Honda Civic Type R bude zrejme posledným európskym modelom so spaľovacím motorom bez hybridnej technológie a preto sa bude predávať najdlhšie do roku 2025. Ak by som mohol opatrne odporučiť, objedávajte hneď ako sa dostane do predaja, aby sa vám ušlo...

Autor: Miro Vilím, Foto: Honda    


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.