Miro Vilím

02.08.2023

Toyota

Prvá generácia terénnej legendy sa pod menom Toyota Jeep BJ predstavila už v roku 1951, legendárne meno Land Cruiser však pozná celý svet až od roku 1954. Začiatkom augusta automobilka Toyota predstavuje dve nové verzie pod známym označením.


Aktuálne sa v Európe predáva model Land Cruiser bez ďalšieho rozlišovacieho označenia, avšak znalci vedia, že jeho presný typ označuje kód LC J15, resp. číslovka „150“ a na niektorých trhoch označenie Prado (u nás označenie základnej verzie výbavy).

Jednou z noviniek tohtoročnej úrody modelov Land Cruiser je ten s číselným kódom „250“. Na rozdiel od veľkého modelu „300“, ktorý sa do strednej a západnej Európy dováža len individuálne, novinka bude dostupná aj v oficiálnej ponuke európskych importov Toyota. Toyota začne predpredaj nového Land Cruisera pre európskych zákazníkov v októbri, pričom prvé dodávky vozidiel sa očakávajú v polovici roka 2024.

Úplne nový Land Cruiser sa v Európe predstaví špeciálnym variantom First Edition, ktorý si budú môcť zákazníci exkluzívne rezervovať počas počiatočného obdobia predpredaja. Táto limitovaná verzia – pre Európu sa vyrobí približne 3 000 kusov – zdôrazňuje dedičstvo modelu Land Cruiser špeciálnymi štýlovými prvkami a nekompromisným terénnym charakterom. Medzi detaily patria klasické okrúhle svetlomety a dva špeciálne dvojfarebné laky karosérie: piesková a sivomodrá. Ďalšie podrobnosti budú poskytnuté neskôr, pred spustením predpredaja.

  

 

 

Land Cruiser First Edition

Základom pre nový model „250“ je platforma GA-F zdieľaná práve s modelom „300“. Na vývoj nového modelu ešte dohliadal vtedajší prezident automobilky, Akio Toyoda a cieľom vývoja bolo vrátiť model k pôvodnému konceptu robustného terénneho vozidla. Nová platforma zaručuje potrebnú robustnosť, automobilka uvádza v porovnaní s predchodcom („150“) o 50% vyššiu torznú tuhosť podvozkového rámu a o 30% vyššiu celkovú tuhosť vozidla. Vzrástol aj index kríženia náprav, hoci oficiálny údaj nebol zverejnený.  

Land Cruiser 250 (EU)Land Cruiser 250 (EU)Land Cruiser 250 (EU)Land Cruiser 250 (EU)

Zásadnou novinkou je elektrický posilňovač riadenia (EPS), ktorý má umožňovať nielen lepšiu kontrolu nad riadením pri jazde v teréne, ale údajne aj väčší cit v riadení a predovšetkým adaptáciu jazdného asistenta pre aktívne udržanie v jazdnom pruhu (Lane Tracing Assist).

Land Cruiser J250Land Cruiser séria 250 (americká verzia)

Pre nový Land Cruiser je k dispozícii aj odpájateľný predný stabilizátor (Stabilizer Disconnect Mechanism - SDM) a tiež voľba jazdných režimov Multi-Terrain Select. K dispozícii je aj Multi Terrain Monitor.  

Land Cruiser J250 Land Cruiser séria 250 (americká verzia)

V porovnaní s priamym predchodcom nový model narástol vo všetkých smeroch, s dĺžkou 4.925 milimetrov (+100 mm), šírkou 1.980 mm (+95 mm) a výškou 1.870 mm (+20 mm) je len o málo menší ako vrcholný model série „300“. Rázvor 2.850 mm (+60 mm) je vďaka zdieľanej platforme rovnaký ako u vrcholného trojstovkového modelu.

Land Cruiser J250 Land Cruiser séria 250 (americká verzia)

Toyota zverejnila aj údaje o motorizáciách dostupných pre jednotlivé trhy. Pre účely určenie motorizácie považujme náš stredoeurópsky región za súčasť západnej Európy a preto predpokladajme, že aj na našom trhu bude nový Land Cruiser série „250“ dostupný výlučne so štvorvalcovým motorom 1GD-FTV Diesel s objemom 2,8 litra a jedným turbodúchadlom. Ide o rovnaký motor ako u predchodcu, poskytuje teda výkon 150 kW (204 koní) a maximum krútiaceho momentu 500 Nm, avšak novinkou je osemstupňová automatická prevodovka (pre niektoré trhy bude naďalej k dispozícii šesťstupňová AT prevodovka). Pôjde zrejme o najrozšírenejšiu verziu, nakoľko bude dostupná nielen v západnej, ale aj vo východnej Európe, Japonsku a na Strednom východe.   

Land Cruiser séria 250Land Cruiser séria 250 (americká verzia)

Pre Austráliu a západnú Európu (teda aj pre tú strednú...) bude motor 1GD-FTV Diesel k dispozícii aj ako mild-hybrid so 48Voltovou elektrickou sústavou, ktorý by mal ponúkať lepšiu spotrebu, spontánnejšiu odozvu na povely akcelerátora a rýchlejšie reakcie stop-start systému. Táto verzia má byť dostupná na začiatku roku 2025. 

Land Cruiser séria 250Land Cruiser séria 250 (americká verzia)

V ponuke pre Severnú Ameriku a Čínu bude aj najvýkonnejšia verzia benzínového štvorvalcového motora T24A-FTS Gasoline prepĺňaného turbodúchadlom, ktorá v hybridnej verzii bude ponúkať výkon až 243 kW (330 koní)a silu 630 Nm. Elektrický motor s výkonom 48 koní je integrovaný do skrine automatickej prevodovky, súčasťou hybridného systému bude NiMH battery pack s kapacitou 1,87 kWh.  

Land Cruiser séria 250i-Force Max (T24A-FTS hybrid)

Bez hybridného systému bude mať motor T24A-FTS Gasoline výkon 207 kW (281 koní) a silu 430 Nm. Tento motor bude k dispozícii na trhoch východnej Európy a na Strednom Východe. Obdive verzie budú spárované s osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Land Cruiser J250Land Cruiser "1958" (americká verzia)

Základnou pohonnou jednotkou bude atmosférický motor 2TR-FE s objemom 2,7 litra kombinovaný so šesťstupňovou automatickou prevodovkou a výkonom 120 kW (163 koní) a silou 246 Nm. Tento motor bude dostupný pre japonský trh a pre východnú Európu.

Land Cruiser 1958 Land Cruiser "1958" (americká verzia)

Ako je z fotografií zrejmé, nový Land Cruiser J250 sa bude ponúkať v dvoch dizajnových prevedeniach. Model s výbavou označenou ako Land Cruiser 1958 bude mať okrúhle svetlomety a špecifickú masku predného chladiča, model Land Cruiser má obdĺžnikové svetlomety.

Land Cruiser J250 Land Cruiser 1958Land Cruiser "1958" (americká verzia)

Bohato vybavená limitovaná edícia First Edition bude mať strešné lyžiny a strešný nosič, ochranu podvozku vpredu, osemnásťpalcové kolesá s all-season pneumatikami s rozmerom 265/70, osvetlenie zdaného veka batožinového priestoru, zásterky, ochranu zadný dverí, špecifický poťah kľúča a kožené vyhrievané a ventilované sedadlá a to aj pre druhý rad sedadiel. 

Land Cruiser J250 First EditionLand Cruiser J250 First Edition (americká verzia)

Európska verzia First Edition sa od tej americkej líši naprklad abcenciou strečného nosiča, ale má navyše napríklad nástupné prahy. 

Land Cruiser 250 First Edition (EU)Land Cruiser 250 First Edition (EU)Land Cruiser 250 First Edition (EU)Land Cruiser 250 First Edition (EU)

Popri novom modeli série „250“ predstavila Toyota aj novú generáciu modelu radu „Heavy-Duty“ s legendárnym číselným kódom „70“, ktorý sa oficiálne vracia aj na japonský trh. Automobilka Toyota teda bude na domácom trhu ponúkať všetky tri modelové rady so spoločným označením „Land Cruiser“. Veľkú trojstovku (Station Wagon), model série „250“ (Light Duty) a aj pracovnú verziu série „70“ (Heavy-Duty). Pre lepší prehľad v modeloch pripájame na konci článku aj informatívnu grafiku.

Toyota Land Cruiser J70Land Cruiser J70

Pracovný model série „70“ bude zrejme opäť dostupný aj na európskom trhu pre orgány verejnej správy ako tomu bolo doposiaľ (aktuálny model radu „70“ používa napríklad aj slovenská polícia).

Land Cruiser J70Land Cruiser J70

Pohon modelu J70 zabezpečuje motor 1GD-FTV Diesel s objemom 2,8 litra a jedným turbodúchadlom s výkonom 150 kW (204 koní) a silou 500 Nm, spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Sedemdesiatka meria na dĺžku 4.890 mm, na šírku 1.870 mm a na výšku 1.920 mm. Rázvor má hodnotu 2.730 mm.  

Toyota Land Cruiser GenerationsAutor: Miro Vilím, Foto: Toyota


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.