Miro Vilím

17.05.2023

Volkswagen

V roku 1998 Volkswagen prvýkrát pridal legendárne tri písmená k označeniu modelu Polo. Tento rok oslavuje Polo GTI dvadsaťpäť rokov existencie a to je príležitosť uviesť špeciálnu limitovanú edíciu. Vyrobí sa len 2.500 kusov.


Viac výkonu nečakajte, dvojlitrový benzínový motor produkuje naďalej výkon 152 kW (207 koní) a poháňa predné kolesá prostredníctvom sedemstupňovej dvojspojkovej prevodovky. Polo GTI Edition 25 sa od štandardného prevedenia odlišuje obsiahlejšou sériovou výbavou a špeciálnymi dizajnovými prvkami špecifickými pre výročnú edíciu.

Čiernu strechu a čierne kryty vonkajších spätných zrkadiel dopĺňajú osemnásťpalcové disky kolies Adelaide v lesklej čiernej farbe. K už známym vonkajším farbám Pure White, Kings Red Metallic, Reef Blue Metallic, Smoke Grey Metallic a Deep Black Pearl Effect pridáva špeciálna edícia jedinečnú farbu Ascot Grey.

V interiéri zvýrazňujú jedinečnosť výročnej edície prémiové športové sedadlá potiahnuté čierno-červenou kožou s vyšitými logami GTI a tiež čierne obkladové panely s nápisom GTI. Nástupné prahy sú kryté ozdobnou lištou s nápisom „One of 2500“.

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Sériová výbava obsahuje aj matrixové LED svetlomety IQ.LIGHT s dynamickou reguláciou (Dynamic Light Assist) a infotainment systém Ready2Discover s displejom s osempalcovou (20 centimetrov) uhlopriečkou.

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Asistenčný systém Travel Assist umožňujúci čiastočne autonómnu jazdu od 0 km/h do 210 km/h, ako aj adaptívny tempomat (Adaptive Cruise Control) sú aj naďalej za príplatok, asistenčný systém Lane Assist je v sériovej výbave. Multifunkčný volant má pádla pre radenie automatickej prevodovky a logo „25“.

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Polo GTI Edition 25 je v štandardne postavené na športovom podvozku zníženom o 15 mm (adaptívne tlmiče sú teda za príplatok) a rovnako ako bežné Polo GTI aj výročný model má elektronicky simulovanú uzávierku predného diferenciálu (XDS).  

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Motor 2,0 TSI dosahuje maximálny výkon 152 kW (207 koní) pri 4.600 otáčkach za min. a maximum krútiaceho momentu je 320 Nm je dostupné v rozsahu od 1.500 do 4.500 otáčok za minútu. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h tak trvá len 6,5 sekundy a maximálna rýchlosť je 240 km/h.

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Volkswagen Polo GTI Edition 25 sa rovnako ako väčšina bežných verzií modelu Polo a Polo GTI vyrába v Južnej Afrike, v meste Kariega.

Volkswagen Polo GTI Edition 25

Nové Polo GTI Edition 25 bude v Nemecku dostupné od 1.6.2023 za cenu začínajúcu na sume 35.205,- EUR. Slovenský cenník modelu Polo GTI ponúka verziu Edition 25 ako príplatkový dizajnový balík za 1.870,- EUR, ktorý je potrebné pripočítať k základnej cene modelu Polo GTI (27.690,- EUR). V cene balíka sú všetky dizajnové prvky edície, dokonca IQ.LIGHT sú už v základnej slovenskej výbave. Takže slovenská cena vychádza na 29.560,- EUR a to aj vo farbe Ascot Grey, ktorá je podľa aktuálneho cenníka jediná bez príplatku (biela Pure stojí 200,- EUR).

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Volkswagen


Podobné články

Nová Škoda Kodiaq RS

V januári sme už vedeli, že nová Škoda Kodiaq dostane namiesto naftového biturba benzínový motor 2,0 TSI. Automobilka však nevyslyšala naše volanie po výkone tristo koní a v apríli oficiálne potvrdila benzínový dvojliter s výkonom „len“ 245 koní. Sklamanie? Zisťovali sme to vo francúzskych Alpách.

Porsche 718 Cayman GT4 RS

Prečo ste GT4 RS postavili až teraz? Andreas Preuninger, šéf vývoja GT modelov Porsche odpovedal, že práve teraz nastala tá správna chvíľa.

Toyota GRMN Yaris a GR GT3 Concept

Toyota predstavila na podujatí Tokyo Auto Salon 2022 dve horúce novinky, ktoré potešia všetkých petrolistov. 

Gordon Murray Automotive T.33

Tvorca legendárneho McLarenu F1, Gordon Murray, dnes predstavuje svoj druhý superšport pod vlastnou značkou. Po modeloch T.50 a T.50s Niki Lauda ide opäť o vozidlo poháňané dvanásťvalcovým atmosféricky plneným motorom.

TOP 5 pre rok 2022 – BMW M240i xDrive

Minulý rok nám predstavil veľké množstvo športových áut nielen v tých najvyšších priečkach automobilového reťazca, ale aj v kompaktnej triede, ktorá je cenovo prístupnejšia širšiemu okruhu fanúšikov.

Nový T-Roc R s rodinou – Bestseller ešte lepší

Volkswagen T-Roc sa po svojom uvedení na trh v roku 2017 stal mimoriadne úspešným modelom. Celosvetovo sa ho predalo viac ako 1 milión kusov, na slovenskom trhu to bolo takmer 4000 exemplárov.

JOKER pre rok 2022 – Toyota GR86

V predchádzajúcich článkoch sme vám postupne predstavili päť noviniek, ktorých uvedenie na slovenský trh s veľkou radosťou očakávame v tomto roku.

Jeep Easter Safari 2022

Veľkonočné Jeep Safari pokračuje vo svojej dlhoročnej tradícii predstavením siedmich nových konceptov, päť z nich je priamo od automobilky Jeep a dva má na svedomí divízia Jeep Perfromance Parts by Mopar (JPP).

Honda Civic Type R 2023

Nová Honda Civic Type R ako posledný model japonskej automobilky s výlučne spaľovacím motorom na európskom trhu pozná svoju oficiálnu cenu. Očakávali sme, že to nebude lacné, ale aj tak je cenovka brutálna, rovnako ako výkony najlpšieho ostrého hatchbacku s pohonom predných kolies. 

Značka CUPRA v roku 2022 zvýšila predaj na Slovensku o 99 percent, kráľom je Formentor

Mnohým sa zdal nápad, postaviť v rámci automobilky SEAT novú samostatnú značku, odsúdený na neúspech. Opak je pravdou.