Miro Vilím

12.12.2021

Andrej Šuhaj

Automobilka Hyundai predstavila svoj prvý ostrý hatchback v roku 2017 a hneď na prvý pokus sa jej podarilo postaviť jedno z najlepších áut vo svojej triede. 


Do predstavenia faceliftu sa len v Európe predalo viac ako 25 tisíc kusov modelu i30 N a eNku sa už tradične darí aj na slovenskom trhu.  Facelift modelu i30 N priniesol okrem sviežeho vzhľadu a symbolického zvýšenia výkonu niekoľko malých, ale zásadných vylepšení a popri stále dostupnej šesťstupňovej manuálnej prevodovke aj dlho očakávanú automatickú prevodovku.

V našom prípade ide o osemstupňovú dvojspojkovú prevodovku so spojkami v olejovom kúpeli, príplatok oproti vynikajúcej manuálnej prevodovke je rozumných 2.000,- EUR. Popri očakávanému užívateľskému komfortu a lepšiemu zrýchleniu z nuly na 100 km/h (automat je rýchlejší o 0,5 sekundy) mnohí, napriek oficiálnym tabuľkovým údajom, očakávali aj lepšiu spotrebu. Ako je to nielen so spotrebou sme zisťovali v našom teste.

Motor 2,0 T-GDi má výkon 280 koní (+ 5 koní oproti predchodcovi) pri 5 200 ot./min., maximálny krútiaci moment 392 Nm (+ 39 Nm oproti predchodcovi) je dostupný v rozpätí medzi 1 950 až 4 600 ot./min. Maximálna rýchlosť je 250 km/h a zrýchlenie z nuly na 100 km/h je vďaka osemstupňovej dvojspojkovej prevodovke famózne. Nové i30 N je najlepšie zrýchľujúcim ostrým kompaktom s pohonom predných kolies. Hodnotou 5,4 sekundy pri použití funkcie Launch Control poráža Hyundai všetkých ostatných konkurentov s pohonom prednej nápravy, vrátane výkonnejšieho Golfu GTI Clubsport. Aktivácia funkcie maximálneho zrýchlenia prebieha cez menu na dotykovej obrazovke multimediálneho systému a to pre každý štart opakovane.

Hyundai i30 N DCT

Okrem pádiel pod volantom je k dispozícii aj klasický volič prevodovky s bezchybnou logikou radenia (podraďovanie smerom dopredu, preraďovanie na vyšší prevodový stupeň smerom dozadu). Prevodovka poslúcha na povely pádlami bezchybne, pri dlhšom podržaní ľavého pádla bleskovo podradí na najnižší možný prevodový stupeň, pri radení nahor však aj v manuálnom režime preradí vyššie. Skutočný manuálny režim, teda bez odradenia vyššie, ponúkne prevodovka aj prostredníctvom pádiel pod volantom až v prípade, ak je volič prevodovky v manuálnej kulise. Pri radení pomáha aj svetelná signalizácia, otáčky pre radenie je možné nastaviť podľa osobných preferencií vodiča. 

Prevodovka N DCT prináša aj tri nové funkcie N Performance: N Grin Shift (NGS), N Power Shift (NPS) a N Track Sense Shift (NTS). N Grin Shift sa aktivuje tlačidlom na volante a na 20 sekúnd maximalizuje silu motora podradením prevodovky na optimálny prevodový stupeň. V podstate ide o obdobu riešenia, ktoré používa Porsche (Sport Response Button) a je to užitočné napríklad pri bežnej jazde na okresnej ceste. Bez ohľadu na zvolený jazdný režim stlačením tlačidla NGS získa vodič maximálny výkon napríklad pre bezpečné predbiehanie.

 

Hyundai i30 N DCT

 

N Power Shift sa aktivuje pri zrýchľovaní s viac ako 90-percentným využitím výkonu, pri radení smerom nahor nepríde k žiadnej strate pri prenose výkonu na kolesá. N Track Sense Shift automaticky rozpozná podmienky ideálne pre dynamickú jazdu, napríklad na pretekárskom okruhu, a aktivuje sa automaticky. Pri voľbe správneho prevodového stupňa a času preradenia využíva moment optimálneho výkonu.

Okrem samotného zrýchlenia prináša nová dvojspojková prevodovka aj komfort automatického režimu pre každodenné jazdenie a pre mňa osobne to znamená výrazný benefit a posun auta k dospelosti. Podobne ako iné dvojspojkové skrine, aj DCT od Hyundaiu je pri podraďovaní do zastavenia relatívne hlučná, ale nie je to nič zásadne obťažujúce. 

 

Hyundai i30 N DCT

 

Pri facelifte bolo prepracované aj riadenie, ktoré funguje výborne a v každom z jazdných režimov má príjemnú váhu, v žiadnom z nich nie je preposilované. K skvelému pocitu z riadenia prispieva aj optimálna hrúbka volantu a výborne spracované, fyzické multifunkčné tlačidlá.

Hyundai i30 N má podvozok s adaptívnymi tlmičmi nastaviteľnými v troch úrovniach. Ani to najpoddajnejšie však nie je možné v kombinácii s deväťnásťpalcovými diskami označiť prívlastkom komfortné, nakoniec základný jazdný režim je označený ako Normal, slovo Comfort v jazdných režimoch nenájdete. Najostrejší režim N je pre použitie na slovenských komunikáciách príliš nepoddajný, preto odporúčam v režime N Custom zvoliť najmäkšie nastavenie a samozrejme, úplne vypnutú stabilizáciu.

 

Hyundai i30 N DCT

 

Podobne ako u predchodcu je k dispozícii možnosť voľby piatich jazdných režimov (Eco, Normal, Sport, N a N Custom). V rámci testu som však prevažne používal len dva, Normal pre bežnú jazdu a N Custom pre zábavu na okresných cestách. V rámci zisťovania minimálnej spotreby sa k slovu dostal aj režim Eco. Minimálna spotreba na mojej skúšobnej trase pritom predstavovala pekných 5,7 litra na 100 km, bežná spotreba sa pohybovala od 7,4 do 8,3 litra na 100 km. Celková priemerná spotreba počas testu s vysokým podielom dynamickej jazdy predstavovala 10,6 litra / 100 km.

Na prednej náprave pracuje elektronicky riadený samosvorný diferenciál N Corner Carving Differential, ktorý v spojení so špeciálne pre Hyundai vyvinutými pneumatikami Pirelli P Zero HN zabezpečuje optimálnu trakciu pri výjazdoch zo zákrut.

 

Hyundai i30 N DCT

 

Jazdný prejav eNka je príjemne chuligánsky, zadok si viete na brzdách alebo pri ubratí plynu odsadiť v podstate v akejkoľvek jazdnej situácii, či je to kruháč cestou do práce (hoci aj v režime Eco!) alebo obľúbený kopec.

Výrazný zvukový prejav bol jedným z najcharakteristickejších prejavov modelu i30 N a dobrou správou je, že napriek faceliftu a filtru pevných častíc si eNko tento prvok svojej osobnosti ponechalo. Koncovky výfukov s vonkajším priemerom 13 centimetrov produkujú také hromobitie, že zahanbia akéhokoľvek konkurenta. 

Drobnými zmenami, ktoré po facelifte prispeli k lepšej jazde sú väčšie brzdy, predné kotúče majú priemer 360 mm (namiesto 345 mm), vzadu zostali pôvodné s priemerom 314 mm a kované devätnásťpalcové disky, ktoré ušetrili 14,4 kg neodpruženej hmotnosti.

 

Hyundai i30 N DCT

 

Interiér si zaslúži pozornosť v dvoch aspektoch dôležitých pre jazdu. Prvým zásadným prvkom sú výborné škrupinové sedadlá N Light Seats, ktoré odstránili jedinú zásadnú slabinu eNka v mojich očiach a za symbolický príplatok 500,- EUR ich rozhodne odporúčam. Druhou sú dostatočne veľké pádla pod volantom, škoda ich plastového prevedenia.

 

Hyundai i30 N DCT

 

Veľkú pochvalu odo mňa Huyndai dostáva za ponechanie krásnych analógových prístrojov a svižný multimediálny systém s osobitným eNkovým menu.

 

Hyundai i30 N DCT

 

Záverom sa dostávame k cenám. Na slovenskom trhu je k dispozícii výlučne verzia N Performance, ktorá s automatickou prevodovkou DCT aktuálne začína na sume 34.390,- EUR a so všetkými príplatkami (nepotrebná panoramatická strecha za 1.200,- EUR, lak za 500,- EUR a športové sedadlá za 500,- EUR) sa dostanete najviac na sumu 36.590,- EUR. Fanúšikovia manuálnej prevodovky ušetria rovných 2.000,- EUR. Za mňa však novú automatickú prevodovku v eNku odporúčam a ak by som vyberal ja, rozhodol by som sa pre DCT.

Autor: Miro Vilím / Foto: Andrej Šuhaj

PETROLISSIMO rating: 8/10

     


Podobné články

Volkswagen Golf GTI Clubsport

Volkswagen sa po malej prestávke vrátil k označeniu Clubsport a my sme zisťovali, či je to najlepšie GTI všetkých čias. 

Renault Megane R.S. Trophy

A je to... Nová generácia modelu Megane je výlučne elektrická a budúcnosť tak nenecháva žiadny priestor na ostrý hatchback so spaľovacím motorom. 

Volkswagen Touareg R

Najsilnejší sériový Volkswagen v histórii má výkon 462 koní a 700 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 5,1 sekundy a maximálnu rýchlosť 250 km/h. Žiadny Touareg ešte nebol rýchlejší a ani výkonnejší, no napriek tomu musí často odpovedať na otázku, či si zaslúži označenie plnokrvným „R“.

Audi S3 a CUPRA Leon Sportstourer

Môžete si o koncernom zdieľanej platforme MQB myslieť svoje, neodškriepiteľným faktom sú takmer nekonečné možnosti jej využitia. Napriek tomu, že technický základ je teoreticky rovnaký, jednotlivé automobilky dokážu svoj výsledný produkt naladiť presne podľa potrieb značky a ponúknuť ho priamo pre svoju cieľovú skupinu.

Volkswagen Golf R Variant - Prvý dojem

Volkswagen Golf R je najrýchlejším sériovým Golfom všetkých čias a my sme mali možnosť načerpať v Nemecku prvé jazdné dojmy s jeho verziou Variant.

Audi Q8 60 TFSIe PHEV - Buldozér s ekogénom

Nie je neobvyklé, že veľké a silné autá, ktoré sme si primárne vedeli predstaviť len s fosílnymi palivami, sa aktuálne reformujú do plug-in hybridných kooperácií. Tak sa stalo, že aj Audi Q8 prináša až 2 výkonové verzie s výberom plug-in hybridnej technológie s označením TFSIe.

Mercedes-Benz C 220 d 4MATIC All-Terrain – Skromnosť nadovšetko

Lietajúci Mercedes na oficiálnej produktovej fotografii? V dobe hroziacej vyhynutím spaľovacích motorov to od automobilky netrpezlivo smerujúcej k plnej elektro mobilite asi nečakal nikto. O to prekvapujúcejšie pôsobila táto forma prezentácie práve v spojení s predstavením úplne novej verzie triedy C na jeseň minulého roka. 

Seat Alhambra FR-Line 1,4 TSI DSG – Rozlúčková

…smutné, však? Nadpis je predzvesťou toho, že Alhambra po dvanástich rokoch v ponuke automobilky naozaj končí a tá „naša“ testovacia je už len spomienkou na výborné rodinné auto.

Volkswagen Multivan – Teória autobusu

Nový Multivan je pre Volkswagen úžitkové vozidlá revolúciou a po takmer dvoch desiatkach rokov od uvedenia generácie T5 prináša nový koncept, ktorý má s priamym predchodcom spoločné len meno.