Miro Vilím

12.12.2021

Juraj Hrivnák

A je to... Nová generácia modelu Megane je výlučne elektrická a budúcnosť tak nenecháva žiadny priestor na ostrý hatchback so spaľovacím motorom. 


Test posledného benzínového modelu R.S. bol zároveň rozlúčkou s kráľom horúcich predokoliek.

Divízia Renault Sport dokázala v každej z troch generácií modelu R.S. vykresať zábavné jazdecké auto, v ultimatívnych verziách R26.R a Trophy-R už išlo o skutočné športové auto, hoci s pohonom predných kolies.    

Budeme sa opakovať, ale... Ak by sa Porsche rozhodlo postaviť ostrý hatchback, tak bude jazdiť presne ako Trophy. Naladenie podvozka robí z Trophy najlepší ostrý kompakt z hľadiska jazdného prejavu a z pohľadu zábavy za volantom. Megane R.S. dokáže byť mimoriadne presný pri plynulej jazde alebo na požiadanie, pri prudkom zalomení do zákruty alebo ubratí plynu, pretáčavo zábavný. S pokojným svedomím vyhlasujem, že Megane R.S. Trophy je jediné auto s pohonom predných kolies, ktoré v repertoári svojich jazdeckých kvalít vyniká predovšetkým tým, ako zatáča. Nedotáčavosť? Nie je v ponuke... ak jazdec nie je nemehlo. Megane R.S. je zároveň jediným ostrým kompaktom, ktorý dokázal očariť aj verných priaznivcov pohonu zadných kolies.

Renault Megane R.S. Trophy

Renault s modelovým omladením zoštíhlil ponuku modelu Megane R.S., už je k dispozícii len ako TCe 300 EDC, teda vo výkonnejšej verzii a len so šesťstupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou. Verziu s výkonom 280 koní a manuálnu prevodovku už po facelifte v cenníku nenájdete.

Motor má na rozdiel od konkurentov v triede o dve deci menej (1,8 litra), no napriek tomu ponúka jeden z najvyšších výkonov. Rovných 300 koní pri 6.000 otáčkach za minútu a 420 Nm dostupných pri 4.000 otáčkach/min. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá 5,7 sekundy, maximálna rýchlosť je 255 km/h.

 

Renault Megane R.S. Trophy

 

Automatická prevodovka EDC je jednou z najlepších, radí bleskurýchlo a dokonale poslúcha na povely kovovými pádlami radenia. Tie sú napevno na stĺpiku volantu a mohli by preto byť na spodnej strane dlhšie. Aj Megane R.S. ovláda viacnásobne podradenie do ideálnych otáčok v manuálnom režime prevodovky (Multichange Down) a rovnako podrží zaradenú rýchlosť, v manuálnom režime neodraďuje nahor.  

 

Renault Megane R.S. Trophy

 

Riadene je famózne, najlepšie zo všetkých osrých predokoliek, pomáha samozrejme aj natáčanie kolies zadnej nápravy a spojenie jazdca s autom dokonalým posedom za volantom. Škrupiny od Recara nekompromisne zvierajú telo a hoci od minula o pol čísla narástli, stále som natesno. Nevadí, aspoň ostanem na mieste aj pri brutálnom priečnom preťažení generovanom fantastickými semislickmi Bridgestone Potenza S007 obutými na kovaných diskoch Fuji. 

 

Renault Megane R.S. Trophy

 

Podvozok je posadený na pasívnych tlmičoch a ako jediný v triede disponuje R.S. aj natáčaním kolies zadnej nápravy 4Control. Naladenie podvozka je aj po facelifte nekompromisné, kolesá síce kopírujú aj nerovný povrch záhorského Nürburgringu, ale tlmenie je príliš tuhé, aby robilo radosť aj spolujazdcom.

Predné brzdy majú vpredu bimateriálové kotúče s priemerom 355 milimetrov, na zadnej náprave majú brzdné kotúče priemer 290 milimetrov. Brzdný účinok na kopci je napriek relatívne skromnému priemeru kotúčov výborný, poteší skvelá dávkovateľnosť brzdného účinku.   

 

Renault Megane R.S. Trophy

 

Interiér R.S. po facelifte dostal nový digitálny prístrojový panel, nový displej multimediálneho systému a ešte lepšie fyzické ovládače klimatizácie. Prísne škrupiny od Recara som spomínal, ako jazdec by som si ich rád priplatil.

 

Renault Megane R.S. Trophy

 

Základná cena Trophy začína na sume 40.950,- EUR, po započítaní jazdecky relevantných príplatkov (kované disky Fuji za 1.800,- EUR, telemetria R.S. monitor za 250,- EUR a škrupiny od Recara za 2.200,- EUR) sa dostávame k cene 45.200,- EUR a s farbou Sirius Yellow za 1.600,- EUR sme na celkovej sume 46.800,- EUR. Aby bola informácia o cenách úplná, model Megane R.S. bez prívlastku Trophy (teda najmä bez podvozku Cup) má základnú cenu od 36.550,- EUR, povinne ušetríte na príplatkoch za kolesá a škrupiny, takže aj výsledná cena vyznie priaznivejšie.

 

Renault Megane R.S. Trophy

 

Aktuálny cenník importéra je platný od 19.11.2021 do 31.12.2021, z čoho usudzujem, že posledným dňom objednávky (aspoň teoreticky) bude tohtoročný Silvester. Neváhajte, objednávajte. Zmiernite tým náš smútok za posledným kráľom kopca.   

Autor: Miro Vilím / Foto: Juraj Hrivnák

PETROLISSIMO rating: 9/10

     


Podobné články

Volkswagen Golf GTI Clubsport

Volkswagen sa po malej prestávke vrátil k označeniu Clubsport a my sme zisťovali, či je to najlepšie GTI všetkých čias. 

Hyundai i30 N DCT

Automobilka Hyundai predstavila svoj prvý ostrý hatchback v roku 2017 a hneď na prvý pokus sa jej podarilo postaviť jedno z najlepších áut vo svojej triede. 

Volkswagen Touareg R

Najsilnejší sériový Volkswagen v histórii má výkon 462 koní a 700 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 5,1 sekundy a maximálnu rýchlosť 250 km/h. Žiadny Touareg ešte nebol rýchlejší a ani výkonnejší, no napriek tomu musí často odpovedať na otázku, či si zaslúži označenie plnokrvným „R“.

Audi S3 a CUPRA Leon Sportstourer

Môžete si o koncernom zdieľanej platforme MQB myslieť svoje, neodškriepiteľným faktom sú takmer nekonečné možnosti jej využitia. Napriek tomu, že technický základ je teoreticky rovnaký, jednotlivé automobilky dokážu svoj výsledný produkt naladiť presne podľa potrieb značky a ponúknuť ho priamo pre svoju cieľovú skupinu.

Volkswagen Golf R Variant - Prvý dojem

Volkswagen Golf R je najrýchlejším sériovým Golfom všetkých čias a my sme mali možnosť načerpať v Nemecku prvé jazdné dojmy s jeho verziou Variant.

Audi Q8 60 TFSIe PHEV - Buldozér s ekogénom

Nie je neobvyklé, že veľké a silné autá, ktoré sme si primárne vedeli predstaviť len s fosílnymi palivami, sa aktuálne reformujú do plug-in hybridných kooperácií. Tak sa stalo, že aj Audi Q8 prináša až 2 výkonové verzie s výberom plug-in hybridnej technológie s označením TFSIe.

Mercedes-Benz C 220 d 4MATIC All-Terrain – Skromnosť nadovšetko

Lietajúci Mercedes na oficiálnej produktovej fotografii? V dobe hroziacej vyhynutím spaľovacích motorov to od automobilky netrpezlivo smerujúcej k plnej elektro mobilite asi nečakal nikto. O to prekvapujúcejšie pôsobila táto forma prezentácie práve v spojení s predstavením úplne novej verzie triedy C na jeseň minulého roka. 

Seat Alhambra FR-Line 1,4 TSI DSG – Rozlúčková

…smutné, však? Nadpis je predzvesťou toho, že Alhambra po dvanástich rokoch v ponuke automobilky naozaj končí a tá „naša“ testovacia je už len spomienkou na výborné rodinné auto.

Volkswagen Multivan – Teória autobusu

Nový Multivan je pre Volkswagen úžitkové vozidlá revolúciou a po takmer dvoch desiatkach rokov od uvedenia generácie T5 prináša nový koncept, ktorý má s priamym predchodcom spoločné len meno.