Miro Vilím

04.07.2024

MINI

Prednedávnom sme priniesli potešujúcu informáciu pre milovníkov ostrých hatchbackov, MINI si aj vo svojej aktuálnej generácii ponechá dvojlitrový benzínový motor.


V duchu filozofie materskej bavorskej automobilky sa však popri verzii so spaľovacím motorom objaví aj čisto elektrická verzia najvýkonnejšieho modelu, prvýkrát pod označením John Cooper Works.

Maskovaný prototyp s celým menom MINI John Cooper Works E PROtotype sa predstaví na tohtoročnom Festivale rýchlosti v Goodwoode, sériová podoba sa očakáva na jeseň 2024.

Tlačová správa je skúpa na akékoľvek technické informácie, MINI John Cooper Works E však má byť kombináciou bohatého historického odkazu značky a špičkovej elektrickej technológie.    

Aktuálne najvýkonnejší elektrický model MINI Cooper SE ponúka výkon 160 kW (218 koní) a 330 Nm, čo mu s predným pohonom umožňuje zrýchľovať z nuly na 100 km/h za 6,7 sekundy.

MINI John Cooper Works E PROtotype

Predchádzajúca benzínová verzia modelu MINI JCW mala pod kapotou benzínový dvojliter s výkonom 170 kW (231 koní) a silou 320 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvalo približne 6 sekúnd, konkrétne s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou 6,3 sekundy, s osemstupňovým automatom len 6,1 sekundy.

MINI John Cooper Works E PROtotype

S ohľadom na vyššie uvedené hodnoty očakávame, že výkon prvého elektrického MINI by mal dosahovať aspoň 170 kW (231 koní). Možno sa však dočkáme prekvapenia a obidve verzie JCW, tak benzínová, ako aj elektrická sa svojim výkonom vyšplhajú na úroveň 220 kW (300 koní).

MINI John Cooper Works E PROtotype

Mimochodom, Festival rýchlosti v Goodwode sa koná v termíne od 11. do 14. júla 2024.   

Autor: Miro Vilím, Foto: MINI


Podobné články

Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC

Mercedes predstavil v rámci podujatia IAA Mobility 2021 niekoľko zásadných noviniek. Popri novom EQE a prvom elektrickom Maybachu je to aj úplne prvé elektrické AMG.

Mercedes EQA 250

Model EQA predstavuje vstupnú bránu do sveta elektrických modelov značky Mercedes-EQ a jej základná verzia EQA 250 nám robila spoločnosť v týždňovom teste, nielen na slovenských cestách. 

Audi S1 Hoonitron

Vianoce sa blížia a Audi pre svoju novú mediálnu hviezdu pripravilo nádherný darček.

BMW iX M60

Automobilka BMW dnes oficiálne predstavuje svoju technologickú vlajkovú loď, tretiu a zatiaľ najvýkonnejšiu verziu plne elektrického modelu iX.

Mercedes EQB 350 4MATIC

EQB od značky Mercedes-EQ je ďalším plne elektrickým modelom zo Stuttgartu a zároveň druhým modelom, ktorý automobilka označuje prívlastkom kompaktný.

Audi e-tron S Sportback

Prvým sériovo vyrábaným a v Európe predávaným elektromobilom s tromi motormi je Audi e-tron S. Verzia Sportback nám robila spoločnosť v týždňovom teste a prekvapila vo viacerých ohľadoch.

Mercedes EQS SUV – Najvyššia trieda elektrického SUV

Nové SUV od značky Mercedes-EQ je po liftbacku EQS a limuzíne EQE tretím modelom postaveným na modulárnej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá a prvým luxusným elektrickým SUV, ktoré ponúka miesto pre sedem cestujúcich.

BMW iX M60 – Prvá jazda

Základné dáta z technickej špecifikácie sú skutočne pôsobivé. Systémový výkon dosahuje hodnotu 455 kW (619 koní), maximálna hodnota krútiaceho momentu je až 1.100 Nm, zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 3,8 sekundy a maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaných 250 km/h.

Mercedes EQE SUV – Elektrické GLE

Nové EQE SUV je viacúčelovým variantom limuzíny EQE a zároveň je už štvrtým modelom značky Mercedes-EQ postaveným na novej elektrickej platforme pre luxusné vozidlá. Aj model EQE SUV sa vyznačuje uhladeným dizajnom, charakteristickým pre luxusné elektrické vozidlá Mercedes-EQ.