Miro Vilím

27.12.2023

BMW

V predchádzajúcom roku vytvorilo BMW M GmbH nový predajný rekord, keď zákazníkom na celom svete dodalo celkovo 177.257 vozidiel s označením „M Performance“ a čistokrvných „M“. A tento rok smeruje divízia s najsilnejším písmom v názve k ďalšiemu rekordu.


Za prvé tri mesiace končiaceho roka vzrástli dodávky vozidiel BMW M GmbH o +18,9 % v porovnaní s januárom až marcom 2022 a dosiahli číslo 46.430 kusov. Podobne ako v priebehu celého minulého roka, aj v 1. štvrťroku 2023 bol najobľúbenejším produktom elektrický model BMW i4 M50.

S počtom 48.257 predaných kusov v druhom štvrťroku 2023 zaznamenala spoločnosť BMW M GmbH medziročný nárast o +14,5 % a upevnila si svoju pozíciu v sektore vysokovýkonných automobilov.

V treťom štvrťroku sa predalo 48.978 vysokovýkonných vozidiel divízie M, čo predstavuje medziročný nárast o +13,2 %. Z prvých deväť mesiacov tak predaje dosiahli 143.665 kusov a automobilka očakáva ďalší rekordný rok.

Bez konkrétnych čísiel automobilka uvádza, že predaje podporilo aj uvedenie modelu BMW XM a podobne ako v prípade modelu i4 očakáva úspech aj pre úplne nové modely BMW i7 M70BMW i5 M60, ktoré spájajú dynamiku elektrického pohonu M Power s najvyššou úrovňou elegancie, luxusu a komfortu.

Napriek tomu, že BMW už tradične nezverejňuje predajné čísla jednotlivých modelov, na raste predajov sa nepochybne podieľali aj najnovšie benzínové modely BMW M2BMW M3 Touring a práve tieto modely si automobilka BMW vybrala ako marketingový nástroj pre komunikáciu nových dielov z originálneho príslušenstva.

BMW M Performance Parts

Ako už názov článku prezradil, ide o nové kované disky kolies s centrálnou maticou. Disky kolies so stredovou maticou vznikli pre motoristický šport, kde umožňujú obzvlášť rýchlu výmenu diskov kolies a teda aj krátke zastávky v boxoch. Namiesto zvyčajných piatich skrutiek drží každé koleso na náboji kolesa iba jedna centrálna matica. Extrémne pevné spojenie pri montáži centrálnych skrutiek zabezpečuje utiahnutie matice krútiacim momentom až 930 Nm. Táto technológia nielenže prináša číru DNA z pretekárskych okruhov, ale zároveň znižuje rotujúce hmoty a pomocou výrazného dizajnu v oblasti náboja optimalizuje exkluzívny vzhľad. Určitou nevýhodou je potreba špeciálnych nástrojov na montáž a demontáž kolies. Ale čo majiteľ eMkových modelov neurobí pre funkčnú krásu, však?

BMW M Performance Parts

Disky kolies so stredovou maticou M Performance sa nachádzajú v ponuke pre modely BMW M2, BMW M3 a BMW M4 ako kombinovaná súprava vo veľkostiach 19 palcov pre prednú nápravu a 20 palcov pre zadnú nápravu. Ľahké kované disky kolies s dizajnom Y-spoke v matnej farbe Jet Black majú vyfrézovaný nápis M Performance a obúvajú pneumatiky s rozmermi 275/35 ZR19 vpredu a 285/30 ZR20 vzadu.

BMW M Performance Parts

Rovnako ako disky kolies so stredovou maticou, aj ostatné produkty z programu BMW M Performance Parts vychádzajú z vývojového know-how a z viac ako piatich desaťročí skúseností divízie BMW M GmbH v motoristickom športe. Rozmanitý sortiment zahŕňa možnosti dodatočnej montáže v oblastiach odpruženia, hnacieho ústrojenstva, aerodynamiky a interiéru. Pre cielené zvýšenie dynamiky a agility sa v ponuke nachádzajú aj ďalšie technické vylepšenia, ako sú podvozok M Performance s výškovo nastaviteľnými pružinami a športový brzdový systém M Performance.

BMW M Performance Parts BMW M Performance Parts

Dynamický vzhľad vozidiel BMW M môžu dotvoriť aj karbónové komponenty špecificky vytvorené pre daný model. Doplnky BMW M Performance pre exteriér sú väčšinou vyrobené z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP), zapečateného čírym lakom pre vysoko kvalitnú povrchovú úpravu. Možnosti doplnkov pre konkrétny model, ako sú napríklad predný karbónový nástavec M Performance, zadný difúzor M Performance, alebo karbónová vložka prahov M Performance, dodávajú vozidlu charakteristický vzhľad v pretekárskom štýle.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: BMW


Podobné články

Audi RS6 Avant

Šesť dní, 5 krajín, 17 alpských priesmykov a ciest, viac ako 2500 najazdených kilometrov. Dokonalá možnosť dôkladne preveriť najnovšie Audi RS 6 Avant vo všetkých jazdných režimoch, vrátane skutočnej nemeckej diaľnice a kľukatých ciest najvyšších európskych priesmykov.

Hot Hatch Of The Year 2021

Myšlienku mi vnukol Miro, keď sa mi ozval, či nechcem pomôcť s veľkým porovnávacím testom. Keď som sa dozvedel, aké autá sa ho majú zúčastniť, hneď som poznamenal, že niektoré sú neporovnateľné.

Porsche 911 GT3

Hovorí sa, že by ste nikdy nemali stretnúť svojich hrdinov. A hovorí sa, že Porsche 911 GT3 je jedno z najlepších áut na svete. Jeden z týchto výrokov potvrdzujem a jeden odmietam. Ak si myslíte, že poznáte správnu kombináciu výroku a postoja, asi máte pravdu.

BMW M760Li xDrive

Mníchovská automobilka dňa 18.1.2022 zverejnila oficiálnu tlačovú správu, ktorá zarmútila všetkých fanúšikov benzínových motorov. V júni 2022 vyrobí posledný vidlicový dvanásťvalcový motor určený pre sériové cestné vozidlá a po 35 rokoch sa s kráľovským motorom v automobiloch značky BMW definitívne rozlúčime.

Mercedes-Benz G 500

Do ťažkého terénu krížiť nápravy! Na okruh likvidovať pneumatiky! Na mestský bulvár robiť formu! Tam všade som mohol nové Géčko zobrať. Ale mne sa v hlave okamžite zrodila iná myšlienka. Myšlienka, ktorá mala otestovať legendárny teréniak v tak extrémnych podmienkach, aké doteraz žiadne iné Géčko nezažilo.

Grossglockner Hochalpenstrasse – Vyhnanie z raja

Prednedávnom sa na profile Grossglockner Hochalpenstrasse na sociálnej sieti objavil takmer nenápadný príspevok.

Just4fun – Ateca, Formentor, GR Yaris, T-Roc R a T-Roc Cabrio

Autá sú pre nás viac ako dopravné prostriedky na cestu z jedného miesta na druhé. Hľadáme v nich zábavu, ale niekedy aj oddych od každodenných povinností. Dokážeme sa tešiť z jazdy aj na tých bežných autách, v tomto článku však obyčajné autá nehľadajte.  

Mercedes-AMG GT 63 S 4Matic+ Edition 1

Apríl 2022. Mercedes-AMG práve uvádza na európske trhy svoje doposiaľ najvýkonnejšie auto, ktoré je zároveň prvým plug-in hybridom športovej divízie z Affalterbachu.

BMW M4 Competition xDrive - Drift Report

BMW M4 Competition xDrive. Žiadne iné auto vám neponúkne toľko možností, ako jazdiť dverami napred. Vyskúšali sme ich všetky. Pre vedecké účely. Pre vás.

Volkswagen R Days – Golf R

Slovenský importér vozidiel značky Volkswagen si pre nás v Bachledovej doline a jej okolí pripravil dva dni plné programu s tými najrýchlejšími a najlepšími vozidlami zo svojho portfólia. Ako už názov eventu napovedá, pred elektrinou dostali prednosť výkonné benzínové motory.