PETROLISSIMO

Doba spaľovacích motorov v priestore krajín Európskej únie pomaly končí a len na Slovensku je už niekoľko desiatok titulov, ktoré sa venujú motoristickej tematike. Rozbiehať v takejto situácii magazín o autách s benzínom v názve sa javí ako príliš naivné. Autá sú však naša vášeň a aj po 12 rokoch kumulovaných skúseností redakčného dua nás písanie o nich jednoducho stále baví. PETROLISSIMO chce byť magazínom, ktorý sa bude venovať nielen témam blízkym fanúšikom spaľovacích motorov, ale zároveň bude v sekcii ELECTRISSIMO pripravený aj na elektrickú budúcnosť.

Trend smerujúci k úplnej elektro mobilite je neprehliadnuteľný, no napriek tomu (alebo práve preto) zažívame absolútny vrchol vývoja spaľovacích motorov a nebývalý rozmach áut pre skutočných petrolheadov. Neustále síce kritizujeme nasilu tlačené vozidlá s elektrickým pohonom a masívne zdražovanie tých so spaľovacími motormi, no zabúdame, že takto dobre sme sa ešte nemali. V každej jednej cenovej kategórii automobilky za ostatné dva roky predstavili fantastické autá, ktoré sú skutočnými klenotmi vo svojej triede a to najmä vďaka svojim čisto benzínovým motorom.

V priebehu najbližšieho obdobia bude vývoj spaľovacích motorov kulminovať a najneskôr od roku 2025 to asi nebude pre petrolistov úplne veselé. Na druhej strane, autá s elektrickým pohonom prinášajú aj fanúšikom riadenia zábavu za volantom. Prvým priekopníkom bolo Porsche a jeho famózny Taycan, z druhého konca cenovej ponuky prekvapila Honda svojim malým „e“. Postupne sa pridávajú ďalšie modely od ostatných výrobcov a my už dnes môžeme dúfať, že ani elektrinou poháňané autá nebudú úplne nudné. Bude im chýbať zvukový prejav tých najlepších spaľovacích motorov? Nepochybne. Ale priznajme si to, ani dnes to už nie je to čo to bývalo. Popri zvuku výfukových sústav utlmených filtrami pevných častíc (a hlukovými predpismi) sa do popredia tlačia umelé akustické efekty prehrávané do reproduktorov.

Budeme písať nielen o tých výkonných autách pre zábavu, ale aj o tých pre bežný život. A k nim patria aj vozidlá s hybridným pohonom a ... naftovými motormi. Tie sú v nemilosti, no myslíme si, že neprávom. Moderné naftové motory dokážu jazdiť s neuveriteľnými spotrebami a najmä na dlhé vzdialenosti sú stále efektívnejšie ako tie hybridné.   

Prajeme Vám príjemné čítanie a budeme radi za Vaše názory, podnety a diskusie na našich sociálnych sieťach.

Amy & Miro

Petrolissimo redakcia